Kuchnia Pięciu Przemian dla Dzieci

forum poświęcone alergiom u dzieci i możliwościom ich likwidowania poprzez zdrową dietę


#61 2011-02-12 17:05:59

 patka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-12-30
Posty: 13
Punktów :   
skąd?: wiocha w górach
wiek dzieci?: 1,5 roku
wiek użytkownika: 31 lat

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

Iwoska  no właśnie ja też mam mętlik w głowie czy coś jej nie szkodzi...Bąki u nas są okropne, kupy od kilku dni też ohydne, i ja nie wiem jak się yego pozbyć. staram sie z tym smakiem kwaśnym, ale już sama nie wiem...ile dać cytryny jeśli gotuje zupkę na cielęcinie z 2 litrów wrzątku?
Młoda ma też dużo większą wysypkę, buzię ma okropną, i nie bardzo mi sie to podoba...Tym bardziej że mąż cały czas czeka na jakieś potknięcie i cały czas mnie dobija że to przez PP    Nie lekko się żyje z takim "wsparciem"...
I jeszcze pytanko kochane mamy - czy wasze dzieci też tak potwornie schudły na diecie PP? Bo moja to sama skóra i kosci   i zawsze była na 25 centylu, to teraz nawet nie sprawdzam...

Offline

 

#62 2011-02-12 21:43:04

iwoska

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-17
Posty: 14
Punktów :   
skąd?: Zielona Góra
wiek dzieci?: 16 miesięcy
wiek użytkownika: 32

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

Patka, smak kwaśny to też pietruszka, więc nie ma reguły na ilość soku z cytryny, trzeba próbować. Zauważyłam, że aby dobrze doprawić kwaśnym, trzeba też dobrze doprawić poprzednimi smakami. Ale z tym doprawianiem to raz mi wychodzi, a raz nie.
Co do mężowskiego wsparcia to chyba wiem przez co przechodzisz, bo miałam to samo. Potrzebowałam sukcesu na skórze synka, żeby pokazać że PP działa, a było coraz gorzej.  Pomogło wrzucenie na luz, nawilżanie i natłuszczanie skóry oraz kąpiele w ostrożeniu.
Mój mały jest na 75 centylu, a jak siedzi to wygląda jak mały Budda.  Ale jestem ciekawa jak wagowo wypadają inne pp-owe dzieci.

Magda, czy dobrze zrozumiałam Twój ostatni post że powinniśmy się wstrzymać z kaszą jęczmienną dla alergików? Bo ja ostatnio swojemu zaserwowałam.


synek ze skazą białkową, na PP od października 2010.

Offline

 

#63 2011-02-13 12:35:54

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

kurcze, ja też właśnie 2 dni temu zaserwowałam małej michę kaszy jęczmiennej (z pulpetami cielęcymi) - wtrąbiła całą, aż się uszy trzęsły nic jej po niej nie wysypało;


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

#64 2011-02-13 12:39:25

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

Kasza jęczmienna jest ciężej strawna, więc ją raczej do zupy, starszym dzieciom od 2 roku można ją zmieszać z gryczanką ale samodzielna raczej nie. Ja pisałam o tym ,że kasza biała to pęczak czyli jęczmienna.
Jak dałyście , zapomnijcie nie ma co się rozczulać nad tym co było.

Tak jeszcze mi dziś Asia przypomniała. Wiosną czosnek do zupy czy do ziemniaków jak dodajecie to dajcie go w łupinie a po ugotowaniu wyrzućcie. Wszystko co dobre w czosnku w zupie zostanie ale nie będzie blokować wątroby.
Pozdrawiam

Jeszcze odnośnie pieprzu chili i cayenne. Dziś rozmawiałam z dziewczyDną ( Ewą) mówiła ,że bardzo ostre. W sklepach nie rozróżniają pieprzu cayenne od chili. Kupujcie przyprawy u nas paczkowane z Indi. Ja te przyprawy zamawiam od Ciesielskiej ale jest wiele różnych firemek które je pakują i sprzedają.

Offline

 

#65 2011-02-14 21:44:35

Doradcalaktacyjny

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-07
Posty: 94
Punktów :   

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

Zajrzałam w wątek i nie wypatrzyłam odpowiedzi na pytanie co z cebulą i czosnkiem wiosną. A że myśl przeleciała przez głowę, to się nią dzielę.

Generalnie z cebulą to nie robimy nic, albo robimy "niewiele". Zgodnie z odczuwaną potrzebą dodamy do zupy ciut mniej cebuli albo delikatnie mocniej zrównoważymy potrawę smakiem kwaśnym.

Z czosnkiem jest inaczej. Bywa, że wrażliwe wątroby w ogóle odrzucą czosnek wiosną. Warto więc mieć na uwadze fakt, że czosnek w łupince wrzucony do potrawy przekaże potrawie swoje cenne właściwości, a nie spowoduje zablokowania wrażliwej wątroby. Mając więc w menu intensywny gulasz lub jakąś duszeninę zawierającą już czosnek, możemy puree ugotować z dodatkiem czosnku i cebuli w łupinach, a ziemniaki poddusić w wodzie, w której się gotowały. Korzystamy w ten sposób z dobrodziejstw tych "ziół", a unikamy wiosennych blokad.

Można też czasem wiosną zjeść ziemniaki gotowane z samym imbirem, zwłaszcza w prawdziwie ciepłe, wiosenne dni.

Gotowanie potraw z łupinkowym czosnkiem i cebulą polecam gorąco nie ppowym matkom karmiącym. Boją się one często używania cebuli i czosnku w swojej kuchni, a taka opcja daje im poczucie bezpieczeństwa.

Pozdrawiam

Joanna

PS.
Ja tego posta Magdy wcześniej nie widziałam. Hihi. No to mamy zdublowany materiał.

Ostatnio edytowany przez Doradcalaktacyjny (2011-02-14 21:47:40)

Offline

 

#66 2011-02-15 15:03:01

aga

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-31
Posty: 86
Punktów :   

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

Przejrzałam wszystkie posty, te z archiwum też, trochę mi się powyjasniało, ale nie wszystko. Jeśli coś było i się powtarzam, to przepraszam. Widzę, że wiele błedów popełniam
1. Dlaczego gotować herbatę w garnku emaliowany? Nie może być ze stali nierdzewnej?
2. Dlaczego kasza jaglana jest niewskazana? Ja do tej pory gotowałam płatki owsiane z kaszą jaglaną (taki przepis znalazłam w książce p. Ciesielskiej). Mogę taką gotować, czy zmienić na inną? Jeśli zmienić, to na jaką, jest jakaś którą możemy jeść wszystkie 3, żebym nie musiała osobno gotować (Może ta "rodzinna" z Waszej książki?).
3. Jak zaczynałam dietę PP dzwoniłam do p.Ciesielskiej i mi powiedziała, że córce (tej starszej) mam gotować wg przepisów "dla dorosłych". Więc jadła i wieprzowinę i wołowinę, indyka, cielęcinę. Skóra polepszyła się bardzo, zostały tylko dłonie (z nadgarstkami), twarz, szyja. Mam odstawić pozostałe mięsa i zostawić tylko cielęcine i indyka, czy jednak mogę podawać tamte też? .
4. Czy można się obyć bez kawy zbożowej, dzieciom nie smakuje, ja w życiu kawy nie piłam i jakoś nie mogę jej przełknąć.
5. Jak wyjmuję mięso z zupy, np cielęcinę w smaku słonym, to ona staje się słona? I jak chcę dalej coś z nią zrobić (np. na drugie danie), to traktuję ją jako słoną i od tego smaku zaczynam? Czy z takiej już ugotowanej cielęciny można zrobić takie pulpety z Waszej książki, czy to tylko z surowej?
6. Ta cielęcina to obojętnie jaka? Łopatka, polędwica, schab?
7.Rozumiem, że podgrzewanie obiadu w kuchence mikrofalowej nie wchodzi w rachubę? Jak bym chciała podgrzać obiad, to mogę w jednym garnku ziemiaki i mięsko?
8. Jak to jest z tym orkiszem. Od 2 lat piekę chleb na zakwasie z mąki pszennej orkiszowej i żyniej, to zmienić tą orkiszową, na jaką zwykłą? To samo makaron też kupujemy orkiszowy, bo podobno zdrowszy
9. Ryż biały lepszy od ciemnego?
10. Na jesieni robiliśmy z mężem kiełbaski, sami sobie wymyśliliśmy kolejność dodawania mięs i przypraw żeby było w odpowiedniej kolejności, powędziliśmy i niestety pomroziliśmy. Można takie coś jeść teraz, np gotowane lub na kanapkę?
11. Mamy sporo powideł (sliwkowych, cz.porzeczka, jagoda) zrobionych z czasów poprzedniej diety, są to w zasadzie same owoce podsmażóne na patelni bez żadnych dodatków, da radę to teraz jakoś uratować? I czy wogóle mogę im dawać czy całkowity zakaz?
12. No i na koniec co zrobić z dzieckiem, które ma jechać na 2-dniową wycieczkę szkolną. Już rozmawiałam z Panią, że po prostu obiad (mięsko)  dam w wekach, ziemniaki zje ich, na śniadania dam jej chleb i coś na kanapkę. Ale nie mogę wymyśleć co z piciem, nie wiem jaki byłby o musiał być termos, zęby jej starczyło....

przepraszam, że tyle tego ale to i tak wybrałam te najbardziej mnie nurtujące....

pozdrawiam


Julcia  9,5 lat-azs od 3 tyg życia, alergie pokarmowe i wziewne
Agatka 3,5 lat krostki na buzi od urodzenia, nie "diagnozowana" przez lekarzy
na PP od lipca 2010

Offline

 

#67 2011-02-15 17:26:18

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

Aga już odpowiadam

1) Garnki żelazne nie zachowują energii pożywienia nie mają takich właściwości fizycznych. Tę właściowść mają tylko garnki emaliowane i żeliwne.
2) Kasza jaglana jest silnie śluzotwórcza ale raz na jakiś czas warto z niej skorzystać szczególnie jak dziecko już z alergii wyrasta. Dla waszej rodziny najlepsza będzie owsianka z kaszą kukurydzianą i płatkami owsianymi , w książce naszej jest taka owsianka dla maluchów jakbyś nie umiała jej powiększyć to napisz skoDryguję przepis na większą ilość wrzątku. Z kaszą kukurydzianą dlatego ,że masz małe dziecko poniżej 3 lat a takiemu maluchowi potrzeba więcej smaku słodkiego.Potem jak już będzie miała koło 3 lat można robić na samych płatkach.
3) Dla starszej możesz podawać też wołowinę , wieprzowinę rzadko ale jej nie wykluczaj jest dobra latem. Wołowiny nie podaje się tylko maluszkom bo jest dla nich zbyt poważnym mięsem.
4)Można się obyć bez kawy zbożowej.Nie jest konieczna.
5) Cielęcina zachowuje swój smak po ugotowaniu, nadal jest słodka w przewadze. Pulpetów z niej raczej nie zrobisz bo się nie zlepią ale można mięso posiekać zrobić sos i je tam wrzucić.
6)Kuchenka mikrofalowa nie wchodzi w rachubę ze względu na to co z jedzeniem robi.
7)Cielęcina obojętnie jaka.
8)Makaron najlepszy 5 jajeczny , orkisz smak kwaśny i nie jest tak zdrowy jak go zachwalają. Mąkę kup pszenną.
9)Ryż ciemny jest ciężej strawny o ile może go zjeść starsza to młodsza nie bardzo.
10)Mrożenie domowe nie odbywa się w bardzo niskich temperatura , spokojnie możecie rozmrozić i zjeść. Dzieciom lepiej taką kiełbaskę na ciepło w niewielkich ilościach.
11)Powidła śliwkowe są dobre do sosów. Jagód też troszkę mogę ale obserwuj czy po jagodach nic się nie dzieje. Porzeczka przy atopii raczej nie przedzie. Jeśli wy dorośli jesteście zdrowi sami zjedzcie. Te jagody można by z ryżem i miodem pogotować oraz z przyprawami i taki puding im zrobić. Tylko nie za dużo , szczególnie starszej bo ona w poważniejszym stanie była.
12)Aga daj jej termos z piciem i trochę imbiru oraz miód . Tam na miejscu niech pije zwykłą czarną herbatę  z miodem i imbirem. Przez jeden dzień nic jej się nie stanie a zawsze to ciepłe i nie wychłodzi.

Offline

 

#68 2011-02-15 20:42:04

aga

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-31
Posty: 86
Punktów :   

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

Wielkie dzięki za szybką odpowiedź

to ja poproszę z tą owsianką na większą ilość, boję się, że źle zwiększę przyprawy.
a co do tych owoców, to z jakimi przyprawami je gotować?
a indyk z zupy też zachowuje swój smak?
I jeszcze mi się przypomniało, że mamy (też pomrożone) zmielone mięso leszcze - mogłabym zrobić z tego dziewczynom pulpety. Ryby to smak słodki?

aha i czy karmiąc piersią mogę wypić sobie kubek mleka?

Ostatnio edytowany przez aga (2011-02-15 21:20:40)


Julcia  9,5 lat-azs od 3 tyg życia, alergie pokarmowe i wziewne
Agatka 3,5 lat krostki na buzi od urodzenia, nie "diagnozowana" przez lekarzy
na PP od lipca 2010

Offline

 

#69 2011-02-15 21:24:52

Doradcalaktacyjny

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-07
Posty: 94
Punktów :   

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

Magdo, Ago,

Dopowiem o swoim doświadczeniu  z napojami: czarna herbata wg. mnie odpada. Jest zbyt toksyczna. Lepiej gdy Dziecko poprosi o wrzątek, osłodzi go miodem i doda ciut imbiru.

Pozdro

Offline

 

#70 2011-02-15 22:36:10

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

Och Asieńko o tym nie pomyślałam , ale masz rację lepsza woda z miodem i imbirem.

Offline

 

#71 2011-02-16 16:31:08

Tardi

Użytkownik

26351022
Zarejestrowany: 2010-09-30
Posty: 60
Punktów :   
skąd?: Warszawa
wiek dzieci?: 16 m-cy
wiek użytkownika: 29

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

Aga, raczej mleka nie mozesz karmiac piersia..raczej jeszcz tylko to co dziecko..ale dokladnie to juz Madzia sie wypowie i doradca laktacyjny. Ja jem to co maly-owsianke, indyka, kopytka, kluski slaskie, polenta 5 smakow..i pije zbozowa i TLAI

Offline

 

#72 2011-02-16 19:52:17

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

Aga mleka ci nie będzie służyć. A owsiankę z ilu litrów chciałaś?

Offline

 

#73 2011-02-17 11:01:28

aga

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-31
Posty: 86
Punktów :   

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

z 6 litrów, w sumie to jedną już zrobiłam, ale nie wiem czy dobrze - potroiłam wszystkie składniki.. Tylko rzadka wyszła, jak robiłam z kaszą jaglaną to była taka gęsta.


Julcia  9,5 lat-azs od 3 tyg życia, alergie pokarmowe i wziewne
Agatka 3,5 lat krostki na buzi od urodzenia, nie "diagnozowana" przez lekarzy
na PP od lipca 2010

Offline

 

#74 2011-02-17 12:23:31

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

Aga napisz mi przepis i jak będzie trzeba to go skoryguję. Dziewczyny też się przez to będą uczyć.

Offline

 

#75 2011-02-17 14:04:58

misiamama

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-03
Posty: 9
Punktów :   
wiek dzieci?: 2,5 i 5
wiek użytkownika: 32

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

Bardzo dużo szczegółów w tej diecie. Dobrze, że jest to forum. A czy jeśli ktoś je obiady gotowane wg pp a resztę posiłków inaczej, to czy można mu zrobić krzywdę (stołuje się u mnie tato)?

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://nowe.zbiorniki-betonowe360.pl przegrywanie filmów 8mm warszawa