Kuchnia Pięciu Przemian dla Dzieci

forum poświęcone alergiom u dzieci i możliwościom ich likwidowania poprzez zdrową dietę

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

  • Index
  •  » Archiwum
  •  » Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

#16 2010-07-27 19:56:44

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

andariel napisał:

hehe, a wiesz co, byłam przed chwilą z małą na spacerze i mnie oświeciło, że nie spytałam Ciebie o cebulę i czosnek właśnie:) zaglądam tutaj i już mam odpowiedź:))) dzięki!



edit.
to znów ja:)
zrobiłam dziś na osiedlu mały rekonesans i niestety nigdzie nie mają chleba pszenno-żytniego na zakwasie; tylko w 1 piekarni dostałam chleb żytni na zakwasie - czy w ostateczności mogę go jeść?
drugie pytanie mam odnośnie lukrecji (której nota bene również dostać nie mogę) - zamówiłam takową w sklepie eko, ale sprzedawczyni powiedziała, że są to laseczki całe; jak rozumiem, mam je zetrzeć i podać odpowiednią ilość do herbatki, tak?
w sklepie eko pani poleciła mi również kaszkę manną orkiszową - czy mogę jej trochę dodawać do posiłków małej- np. do owsianki? orkisz generalnie jest dobry, ale w książkach p. Anny chyba czytałam, że dla alergików lepiej nie podawać, ale nie jestem pewna

acha, jeszcze chcialam spytać czy dozwolone jest dodawanie melasy do osłodzenia dań dla atopika czy też nie; sam burak to wiem, że w bardzo malej ilości albo nawet w ogóle, ale co z melasą? pytam, ponieważ mała nie bardzo chce jeść owsiankę mało slodką i szukam sposobów na dosłodzenie jej w naturalny sposób;  już wiem - melasa odpada, skoro nawet kawa zbożowa z zawartością buraka cukrowego jest niewskazana:]

pozdrawiam

Andariel moja mama po jedzeniu żytniego chleba przez miesiąc dostała skurczy jeśli jesteście zdrowi raz na jakiś czas można taki zjeść ale nie przy problemach jelitowo-żołądkowch.Chleb żytni jest ciężko strawny i trzeba mieć żelazny organizm aby go strawić.Dziecku go nie podawaj.
Napiszę ci jak ja chleb znalazłam-poprosiłam moje anioły aby mnie nakierowały na takowy i w ciągu 2 dni się znalazł w moim mieście.Poproś swoje napewno pomogą.Jakbyś miała coś na oku podaj nazwę na forum to ewentualnie sprawdzę jego radiowitalność i oddziaływanie na wasze organizmy.
Orkisz be dla alergików- taki zdrowy jak wszystkie nowinki zachodnie.Melasa też nie specjalna właśnie ze względu na tego buraka.
Co do lukrecji możesz przez net w jakimś sklepie zamówić kilka torebek na raz-ja tak robię z ostrożeniem bo u mnie tego nie ma.

Offline

 

#17 2010-07-28 09:21:17

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

chyba faktycznie muszę porozmawiać ze swoimi aniołami:) a lukrecję już mam! dostałam w pruszkowskim sklepiku Herbapolu:) i dziś pierwszy raz zrobiłam herbatkę TLI - jestem okropnie zadziwiona, że to takie smaczne! smakuje zarówno mi, jak Nince! rozumiem, że mogę córę poić wyłącznie tą herbatką? (dotychczas mała dostawała przegotowaną ciepłą wodę); i czy taka herbatkę można trzymać w podgrzewaczu, by była letnia i gotowa do podania w każdej chwili?

pamiętam, że gdzieś kiedyś "obiło mi się o oczy" że można popijać herbatkę o skrócie TLACI - jak rozumiem: tymianek lukrecja anyż cynamon imbir, ale niestety nie wiem gdzie; w książkach pani Ani nie mogę znaleźć nic o takiej herbatce; czy matka karmiąca może pić taką herbatkę (i jeśli tak jakie są proporcje poszczególnych składników)?

mam też pytanie o nasiona amarantusa; dotychczas wiele potraw dla malej przygotowywałam wg wskazówek zawartych w książkach p. Żak-Cyran, ale różnią się one dość mocno od zaleceń dot. kuchni 5p wg p.Anny Ciesielskiej; odstawiłam już wszelkie suszone owoce, a co z amarantusem? również odpada?


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

#18 2010-07-28 09:52:52

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Andariel raczej amarantus odpada ale jak tylko mała ci z alergii wyjdzie bedziesz pomału owoce wprowadzać.
Herbatkę TLACI znajdziesz na moim blogu a jak nie podawałam tam przepisu to daj mi znać a go umieszczę.I powiem ci ,że bardzo mądra z ciebie kobieta. Mnie te skróty Tli Tlaci zajęły całe 2 tygodnie za nim doszłam o co chodzi.
Małej możesz też podać Tlai, Tlacik - k-kardamon,i inne kombinacje.W książce będzie jeszcze kombinacja z pokrzywą.
Herbatkę trzymaj w termosie - podgrzewacz przemiana wody. Chyba że tak ci wygodniej.

Offline

 

#19 2010-07-29 19:37:29

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

tak, jest przepis na Twoim blogu:) i tam go kiedyś widziałam:) a czy te herbatki mała może pić w dowolnych ilościach? pytam o to, gdyż tak jej zasmakowały, że dziś za jednym posiedzeniem wyduldała ponad 120 ml; a nie wiem czy ta lukrecja dla maluszków w większych ilościach jest ok;

poszukuję też sposobu na dosłodzenie owsianki dla córy; ciężko nam idzie śniadanie, po 5 łyżeczce wciskam ile się da, ale robi się nerwowo za bardzo; dotychczas mała jadła z suszonymi owocami, więc było słodko; no to teraz się krzywi:/ i tak już na 2 l owsianki dodaję 1,5 łyżeczki miodu, czyli jedak za wiele jak na alergika próbującego wyjść na prostą;

Ostatnio edytowany przez andariel (2010-07-29 19:39:51)


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

#20 2010-07-29 23:49:28

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Andariel herbatki może pić w dowolnych ilościach. A miodu może tyle być.Ja daję łyżkę na 4l ale my słodko nie lubimy choć mój mały na początku też się krzywił ba zasmakował w słodkim sinlacu-potem się przekonał.Kubki smakowe się przyzwyczaiły.

Offline

 

#21 2010-07-30 10:07:18

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

popełniłam błąd w poście - daję 1,5ł miodu na 1l owsianki (nie na 2) - inaczej nie chce jej w ogóle jeść;
mleko modyfikowane (bebilon pepti), którym dokarmiałam ją przez jakieś 3 tyg., odstawiłam - na rzecz owsianki; jak nie chce jeść owsianki wieczorem na kolację, to przecieram przez sito, żeby była płynna i daję z butli, żeby choć 100ml wypiła;

edit.
czy mogę stosować cukinię zamiennie z kabaczkiem??? zawsze mi się one mylą i właśnie dodałam do zupy Ninki cukinię zamiast tego drugiego... oba dyniowate - mam nadzieję, że to nie jest jakiś kluczowy błąd? tak w ogóle to polecam z całego serca zupki wg przepisów z książki p. Ciesielskiej - moja córa zajada się nimi, aż miło popatrzeć:)

Ostatnio edytowany przez andariel (2010-07-30 13:30:32)


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

#22 2010-07-30 14:24:55

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Andariel troszkę za dużo miodu jak na tę ilość owsianki ale spokojnie.Możesz dodawać teraz tyle i schodzić pomału do mniejszej ilości tak nie bedzie szoku a dziecku sie kubki smakowe przystosują.
Kabaczka i cukinię można stosować zamiennie.

Offline

 

#23 2010-07-31 20:22:56

kassica

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-29
Posty: 2
Punktów :   

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

witam
mam pytanie  - czy szczepicie swoje dzieci?bo ja wolałabym tego uniknąć ,a niedługo będę rodzić i już mnie stresuje ze trzeba toczyć walkę z całą służbą zdrowia, jeśli ktos ma jakieś doświadczenia z lekarzami w częstochowie , to poproszę o rady, dzieki

Offline

 

#24 2010-07-31 20:27:28

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Kassica ja nie szczepię.Moją wymówką jest regeneracja dziecka - ale według ustawy szczepienia są nie obowiązkowe- rodzice mają wybór.
Tu masz link do forum szczepiennego http://szczepienia.org.pl/index.php

Offline

 

#25 2010-07-31 22:04:51

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

mam taki problem: lekarka kazała małą karmić kleikami, gdyż wg niej córcia za mało przybrała; dotychczas (tj. przed 5p) gotowałam Nince kleiki z ryżu basmati i brązowego - po prostu rozgotowywałam ryż na papkę, a potem wszystko miksowałam i przecierałam przez sito; dawałam do tego jakiś owoc; czy obecnie wszelkie kleiki (oczywiście wiem, że bez owoców) są absolutnie wykluczone? mam problem, ponieważ mała faktycznie jest chudzinka, je jak ptaszyna, owsianki baaaardzo mało, obiadków pełnych porcji też nie zjada i zwyczajnie boję się o jej wagę i o to, co usłyszę na sierpniowej wizycie; do tego malutka dostaje żelazo, gdyż wyniki krwi były cyt. lekarkę "słabiutkie" (nie jest to anemia, ale mogłoby być lepiej) - czy na to można coś zaradzić jedzeniem w naszej sytuacji?

i mam jeszcze pytanie odnośnie ziaren np. dyni i słonecznika - czy można je dodawać zmielone do dań maluszka?

z góry dziękuję za odpowiedź:)


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

#26 2010-08-01 09:20:55

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Andariel ziarna możesz dodawać.
Jak masz w domu niejadka to rzeczywiście więcej kasz ale nie wiem czy to coś zmieni -niektóre dzieci są chudziny i tyle. Mój je za dziesięciu-wręcz się przejada - nie da się wszystkich dzieciaków w jedną siatkę centylową wrzucić .
Mojej koleżanki córcia też chudzinka i mało waży ale rozwija się wspaniale.

Offline

 

#27 2010-08-01 12:46:13

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

wiem, że dzieciaczki różnie idą centylowo, tylko że moja do niedawna była niezłym żarłoczkiem, przez pierwsze 8 m-cy waga przyrastała bardzo znacznie, a od kilku m-cy bardzo malutko; i stąd niepokój pediatry, no i oczywiście mój; na dodatek dziecko posmakowało już w owocach, a teraz tego nie może jeść i pewnie stąd taki efekt, bo domaga się innego smaku; nie sądzę, by nagle stała się niejadkiem - jest otwarta na nowe smaki, gdy jemy otwiera buzię i chce też jeść, tylko że teraz nie może... szkoda mi jej:( mam nadzieję, że się przekona do owsianki [dziś już było super, zjadła litr - w odstępach czasowych oczywiście;) ]

a czy między posiłkami coś może dostawać? daję jej flipsy (max 3 zjada), coś jeszcze mogę?


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

#28 2010-08-01 14:02:51

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Anadriel ależ ten język pisany kuku umie zrobić.
Przekona sie do nowych smaków - cierpliwości
Flipsów raczej nie dawaj bo są z modyfikowanej kukurydzy robione ale są inne chrupki kukurydziane te mniej firmowe i one są dobre.Możesz też jej dać wafle ryżowe lub ryżowe z kukurydzą , chleba z miodem jeszcze nie może.
Całusy

Offline

 

#29 2010-08-06 21:32:10

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

a wiadomo już może czy na pewno w sierpniu ukaże się nowa książka..? posmęcę trochę, bo już nam się znudziło gotowanie 5 zupek na krzyż dla małej - więc czekam na nią z utęsknieniem:)
i przy okazji spytam o grudki - w książkach p. Anny wszystkie zupki są miksowane; czy dla mojej prawie już rocznej córy mogę ominąć ten etap? żeby grudki były (porozgniatam widelcem warzywka, jedynie mięsko zmiksuje może)?  chyba nie wpływa to na wartość jedzonka w kontekście 5p dla dzieci, prawda?


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

#30 2010-08-07 20:51:31

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

andariel napisał:

a wiadomo już może czy na pewno w sierpniu ukaże się nowa książka..? posmęcę trochę, bo już nam się znudziło gotowanie 5 zupek na krzyż dla małej - więc czekam na nią z utęsknieniem:)
i przy okazji spytam o grudki - w książkach p. Anny wszystkie zupki są miksowane; czy dla mojej prawie już rocznej córy mogę ominąć ten etap? żeby grudki były (porozgniatam widelcem warzywka, jedynie mięsko zmiksuje może)?  chyba nie wpływa to na wartość jedzonka w kontekście 5p dla dzieci, prawda?

Tak jak na zapowiedzi zaznacz ,że chcesz być powiadomiona o ukazaniu się książki a przyjdzie ci powiadomienie na meila- mnie na skalach wyszło ,że wyjdzie koło połowy sierpnia.Książka jest już wysłana i czekamy jak przejdzie przez korektę oraz na dobór okładki.
Co do małej to nie miksowane nie bardzo gdyż dziecko takie małe gryzć dokładnie nie potrafi i bedziesz mieć niestrawione części w kale.
Tak koło 2-3 roku możesz nie miksować tylko trzeba patrzeć czy mała będzie chciała takie coś jeść.Mój Kaspek woli miksy zdecydowanie.

Offline

 
  • Index
  •  » Archiwum
  •  » Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
torba transportowa dla psa Naprawa telefonów Kraków Cennik