Kuchnia Pięciu Przemian dla Dzieci

forum poświęcone alergiom u dzieci i możliwościom ich likwidowania poprzez zdrową dietę


  • Index
  •  » Archiwum
  •  » Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

#1 2010-07-15 17:23:02

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Witam na nowym forum i nowym wątku, na którym będę odpowiadać na wasze pytania. Zachęcam również bardziej doświadczone mamy do pomocy początkującym, wchodzącym dopiero na drogę przygód z pięcioma przemianami.
Pozdrawiam i zapraszam

Offline

 

#2 2010-07-22 15:30:23

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

witam:) przekleję nasze początki z innego forum, tytułem wstępu:
"jestem mamą 4-miesięcznej córeczki, u której lekarz alergolog zdiagnozował kilka dni temu azsdo 2 m-ca skora małej była śliczna, nie używałam żadnego specyfiku do i po kąpieli;

po ukończeniu 2 m-ca pojawiło się na szyjce córci coś, co przypominało odparzenie (lekarz utrzymywał, iż jest to zapewne efekt ulewań, totalnie ignorując moje słowa, że mała wcale nie ulewa...); to "odparzenie" nie chciało zniknąć mimo natłuszczania bepanthenem, więc pediara przepisał maść na bazie hydrocortizonu; oczywiście szybko zadzialała, ale od razu po odstawieniu zmiany skórne wróciły;

po 3 m-cu czerwone przesuszone, szorstkie plamy pojawiły się w zagięciach na nóżkach i rączkach małej, kilka też na przedramieniach... za radą pediatry odstawiłam mleko krowie i jego przetwory, ale po 3 tyg. nie było widać praktycznie żadnej poprawy, może jedynie kupki się polepszyły (bo zaczęły się wcześniej pojawiać zielone ze śluzem); w międzyczasie zakupiłam kosmetyki Oilatum Soft, tj. emulsję do kąpieli oraz krem, którym smaruję ciałko małej kilka razy dziennie;
efekt taki, że zmiany skórne nie są rozognione, tylko blade i się nie powiększają;

na chwilę obecną mała ma zaczerwienienia pod szyją, w zagięciach kończyn oraz za uszkami; jak czytam w necie o objawach, nasileniach itp., dostaję gęsiej skórki i mam mega doła... dotarłam i tutaj;

acha, co ciekawe, nasz alergolog twierdzi, iż moja dieta jako mamy karmiącej nie ma znaczenia, że mam jeść wszystko (oprócz cytrusów i orzechów), skórę córci nawilżać i natłuszczać, no i czekać, aż wyrośnie z azs... i jak najdłużej karmić wyłącznie piersią;

i od czego zacząć...? coś w środku mi podpowiada, że to niestety nie wystarczy..."

obecnie sytuacja wygląda tak, że szorstkie plamy zajęły już nie tylko zgięcia, ale i cale kończyny; mała strasznie się drapala zwlaszcza nocami, więc w desperacji zgodziłam się na syrop antyhistaminowy; po 1 dawce prawie wszystko zniknęlo, ale po 4 dniach zmiany skórne wrócily, nieco slabsze; zakupiłam odpowiednie książki pani Ciesielskiej, przeczytalam (zresztą, czytam wciąż i na nowo, bo z każdym dniem obraz się dopiero zaczyna klarować); ugotowałam już potrawę dla siebie i dla malutkiej;
brakuje mi tylko jakiegoś potwierdzenia-wskazówki, od czego zacząć; nadal karmię piersią (w nocy, po kąpieli i rano), więc jak rozumiem, powinnam stosować dietę zalecaną przez p. Annę dla matek karmiących, tak? a co zacząć serwować córci - czy coś silnie rozgrzewającego, czy może pójść zwykłym trybem dnia, zaczynając od owsianki? zastanawialam się nad tym, ale naprawdę nie wiem;
malutka ma skończone 11 m-cy teraz;

Ostatnio edytowany przez andariel (2010-07-22 15:31:32)


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

#3 2010-07-22 15:50:24

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Andriel witaj
Przepraszam że przeniosłam twego posta ale to jest dział porad.

obecnie sytuacja wygląda tak, że szorstkie plamy zajęły już nie tylko zgięcia, ale i cale kończyny; mała strasznie się drapala zwlaszcza nocami, więc w desperacji zgodziłam się na syrop antyhistaminowy; po 1 dawce prawie wszystko zniknęlo, ale po 4 dniach zmiany skórne wrócily, nieco slabsze; zakupiłam odpowiednie książki pani Ciesielskiej, przeczytalam (zresztą, czytam wciąż i na nowo, bo z każdym dniem obraz się dopiero zaczyna klarować); ugotowałam już potrawę dla siebie i dla malutkiej;
brakuje mi tylko jakiegoś potwierdzenia-wskazówki, od czego zacząć; nadal karmię piersią (w nocy, po kąpieli i rano), więc jak rozumiem, powinnam stosować dietę zalecaną przez p. Annę dla matek karmiących, tak? a co zacząć serwować córci - czy coś silnie rozgrzewającego, czy może pójść zwykłym trybem dnia, zaczynając od owsianki? zastanawialam się nad tym, ale naprawdę nie wiem;
malutka ma skończone 11 m-cy teraz;

Jesteś mamą karmiącą więc gotujesz sobie kawkę,zupy,2 dania,herbaty,chleb czerstwy ze smarowidełkami i wędlinami domowej roboty bądz też warzywkami gotowanymi,owsianka.Wszysko delikatne jak dla dziecka.
Dziecko masz już duże ale nadal na piersi więc możesz zacząć od owsianki jeśli jeszcze zupek nie jadło.Po tygodniu wprowadz pierwszą zupkę (przepis znajdziesz na moim blogu w dziale dla najmłodszych).Tydzień pózniej zacznij zupki robić na wywarze z mięska a za kolejne 2 zacznij dodawać mięsko do miksowania.
Nie rozgrzewaj dziecka-ono równowagi potrzebuje -potrawy dla takiego dziecka mają być delikatne nie ostre z pełną równowagą smakową.

Offline

 

#4 2010-07-22 16:36:44

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

dziękuję za przeniesienie posta! i za odpowiedź, oczywiście:)
córcia jadła już wiele różnych zupek i 2 dań (dietę rozszerzyłam gdy ukończyła 6 m-c), ale nie wg 5 przemian; chciałabym jednak zmienić kuchnię na właściwą, stąd moje wątpliwości jak to zrobić;
niestety dochodzą wyrzuty sumienia, że obecne azs córy spowodował mój wieloletni wegetarianizm, również w ciąży (wyniki mialam świetne i podczas gdy koleżanki łykały mnóstwo suplementów, ja przyjmowalam jedynie wiesiolek, więc się cieszyłam); ale wiem też, że takie wyrzuty nic dobrego nie przyniosą, i że aby właściwie gotować, nie mogą mną targać negatywne emocje;


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

#5 2010-07-23 08:40:03

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Andariel pw wysłałam

Offline

 

#6 2010-07-23 13:11:34

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

jeszcze raz serdeczne dzięki za "kopa" na dobry start


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

#7 2010-07-23 13:42:07

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Andariel zapomniałam ci podać warzywek Yang -czosnek,cebula,por-dopisz do listy. Całusy:*

Offline

 

#8 2010-07-23 18:54:02

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

hehe, a wiesz co, byłam przed chwilą z małą na spacerze i mnie oświeciło, że nie spytałam Ciebie o cebulę i czosnek właśnie:) zaglądam tutaj i już mam odpowiedź:))) dzięki!



edit.
to znów ja:)
zrobiłam dziś na osiedlu mały rekonesans i niestety nigdzie nie mają chleba pszenno-żytniego na zakwasie; tylko w 1 piekarni dostałam chleb żytni na zakwasie - czy w ostateczności mogę go jeść?
drugie pytanie mam odnośnie lukrecji (której nota bene również dostać nie mogę) - zamówiłam takową w sklepie eko, ale sprzedawczyni powiedziała, że są to laseczki całe; jak rozumiem, mam je zetrzeć i podać odpowiednią ilość do herbatki, tak?
w sklepie eko pani poleciła mi również kaszkę manną orkiszową - czy mogę jej trochę dodawać do posiłków małej- np. do owsianki? orkisz generalnie jest dobry, ale w książkach p. Anny chyba czytałam, że dla alergików lepiej nie podawać, ale nie jestem pewna

acha, jeszcze chcialam spytać czy dozwolone jest dodawanie melasy do osłodzenia dań dla atopika czy też nie; sam burak to wiem, że w bardzo malej ilości albo nawet w ogóle, ale co z melasą? pytam, ponieważ mała nie bardzo chce jeść owsiankę mało slodką i szukam sposobów na dosłodzenie jej w naturalny sposób;  już wiem - melasa odpada, skoro nawet kawa zbożowa z zawartością buraka cukrowego jest niewskazana:]

pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez andariel (2010-07-24 12:02:48)


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

#9 2010-07-26 21:42:19

gagatek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-26
Posty: 8
Punktów :   
wiek dzieci?: 2 lata

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Witajcie,

Chciałabym zacząć gotować potrawy dla mojego synka (21mcy) wg kuchni 5 przemian, ale nie bardzo wiem, jak to zrobić On jest alergikiem i wielu rzeczy nie może. Jak na razie z sukcesem wprowadziłam mu:
- sinlac (nie je mleka modyfikowanego; już nie karmię piersią - karmiłam 1,5roku)
- banany, gruszki, śliwki
- marchew, dynia, brokuły, kalafior, kalarepa, cukinia, kabaczek, cebula, brukselka, ziemniaki, buraki (te 2 ostatnie jada rzadko)
- wszelkie kasze, ryże, makarony bezjajeczne
- indyk, królik
- gluten (bułki i chleb piekę dla niego w domu)
- przegryzki: flipsy, wafle ryżowe, andruty bio
- oliwa z oliwek, olej kujawski, sól
- herbata zielona (ale rzadko, najczęściej pije wodę)

i tyle...

Rozkład dnia wygląda następująco:
8:00 sinlac
10:30 owoc + np. wafel ryżowy
14:00 zupka (gęsta, dużo warzyw, mięso, kasza jaglana)
17:00 II danie (mięso - nie zawsze, kasza/ryż, warzywa gotowane - bardzo lubi)
19:30 sinlac

Jak trzymamy dietę to jest ok (jak wprowadzam nowy produkt i go uczuli to reaguje przeważnie wysypką). Nikt nie chce wierzyć, że to alergik. Od zawsze ok 75-centyla wagi i wzrostu, radosny, żywotny.

Nie mam zupełnie pomysłu jak to przypasować do 5 przemian Pomocy!

Ostatnio edytowany przez gagatek (2010-07-26 21:48:03)

Offline

 

#10 2010-07-26 22:01:38

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

gagatek napisał:

Witajcie,

Chciałabym zacząć gotować potrawy dla mojego synka (21mcy) wg kuchni 5 przemian, ale nie bardzo wiem, jak to zrobić On jest alergikiem i wielu rzeczy nie może. Jak na razie z sukcesem wprowadziłam mu:
- sinlac (nie je mleka modyfikowanego; już nie karmię piersią - karmiłam 1,5roku)
- banany, gruszki, śliwki
- marchew, dynia, brokuły, kalafior, kalarepa, cukinia, kabaczek, cebula, brukselka, ziemniaki, buraki (te 2 ostatnie jada rzadko)
- wszelkie kasze, ryże, makarony bezjajeczne
- indyk, królik
- gluten (bułki i chleb piekę dla niego w domu)
- przegryzki: flipsy, wafle ryżowe, andruty bio
- oliwa z oliwek, olej kujawski, sól
- herbata zielona (ale rzadko, najczęściej pije wodę)

i tyle...

Rozkład dnia wygląda następująco:
8:00 sinlac
10:30 owoc + np. wafel ryżowy
14:00 zupka (gęsta, dużo warzyw, mięso, kasza jaglana)
19:30 sinlac

Jak trzymamy dietę to jest ok (jak wprowadzam nowy produkt i go uczuli to reaguje przeważnie wysypką). Nikt nie chce wierzyć, że to alergik. Od zawsze ok 75-centyla wagi i wzrostu, radosny, żywotny.

Nie mam zupełnie pomysłu jak to przypasować do 5 przemian Pomocy!

Gagatku nabądz książki Ciesielskiej albo czekaj na kuchnie pp dal dzieci - wyjdzie w sierpniu.Chyba ,że masz już jakąś Temelie ,Cyran czy innego autora i masz jakieś pojęcie na temat obiegu odżywczego,smaków .
Z produktów ,które wymieniłaś dziecko nie może

-sinlacu - cukier zakwasza i wychładza organizm pogłębi alergie
- owoce 0 - tez silnie wychładzają
- buraków też nie.Co do brokuła ,kalarepy - nie wiem w jakim dziecko ma stanie organizm -przy silnym AZS ,silnym wychłodzeniu trzeba odstawić na jakiś czas
- z kasz może -gryczankę niepaloną, mało jęczmiennej, kukurydziankę, ryż przy dużej obstawie ziemniaków,makarony w odstawkę na jakiś czas
- chleb pszenno -żytni czerstwy (4 dniowy conajmniej)
- przegryzki odstaw na jakiś czas
- oliwy masła może
- herbata zielona silnie wychładza.Chińczycy ją piją ale oni jedzą bardzo ostro przyprawione rzeczy i muszą czymś to równoważyć
- z mięs odstaw królika też wychładza.Trzymasz się głównie cieleciny raz w tygodniu indyk czasem jagnięcina ale tą trzeba umieć zrównoważyć szczególnie latem wiosną, może być gęsina bez kości
- i wszelkiej maści przyprawy
W sprawie produktów przedzwoń telefon znajdziesz na moim blogu.

Pozdrawiam

Offline

 

#11 2010-07-26 22:34:19

gagatek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-26
Posty: 8
Punktów :   
wiek dzieci?: 2 lata

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Mam obie książki Ciesielskiej, powoli się wczytuję, ale to dla mnie odwrócenie wszystkiego co wmawiano mi do tej pory, więc nie tak łatwo to przyswoić. Ja i mąż jemy wg tej kuchni od ok 2 tygodni i jesteśmy zachwyceni.

Jak sinlacu nie powinien jeść co mu podać jako źródło wapnia?
Jak mam nie karmić owocami to co na II śniadanie? (w dzień jest z nim babcia, ja mam tylko tyle czasu na gotowanie co wieczorem, jak synek zaśnie, ok. 2h)
Cielęciny mu dać nie mogę, bo uczulony na wszystko od krowy. Skąd wytrzasnąć gęsinę? Pozostaje mi tylko indyk... (może można go jakoś przyprawić?)
Na kalarepę i brokuła nie reaguje (on na takiej diecie jak napisałam skórę ma idealną, zero oznak alergii), ale mogę ograniczyć na jakiś czas.
Czerstwego chleba raczej nie tknie (a tak w ogóle to czy może być chleb pieczony na drożdżach?)
Może pić na razie wodę? Wiem, że wychładza, ale co w takim razie w zamian?

Offline

 

#12 2010-07-26 22:44:20

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Gagatek mój Kaspian też był uczulony na wszystko od krowy a na cielęcinę i wołowinę bił wszystkie rekordy- jak na ironie to mięso go leczy.Cielęcina ma właściwości rozpraszające i regenerujące. Będzie go sypać na początku ale mu przejdzie po jakimś czasie i na wysyp się przygotować musisz.
Na 2 śniadanie daj zupę z kromalem chleba.
A zamiast sinlacu owsiankę.
Herabatki znajdziesz na moim blogu.
Chleb na zakwasie na drożdżach nie bardzo ja z piekarni kupuję.

Pozdrawiam:*

Offline

 

#13 2010-07-26 23:01:38

gagatek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-26
Posty: 8
Punktów :   
wiek dzieci?: 2 lata

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź!

Magdalena Dudek napisał:

Będzie go sypać na początku ale mu przejdzie po jakimś czasie i na wysyp się przygotować musisz.

Co to znaczy, że przejdzie po jakimś czasie? Po jakim przeszło u Kaspiana i jak silne były zmiany w najgorszym momencie? Ja się zwyczajnie boję podać cielęcinę

Na blogu zainteresowała mnie ta owsianka: http://kuchniapieciuprzemiandladzieci.b … 94687591,n
ale nie podam mu miodu, ani cytryny, bo umrę na zawał - czy da się to jakoś łagodniej zrobić na początek?

Offline

 

#14 2010-07-26 23:57:31

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

gagatek napisał:

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź!

Magdalena Dudek napisał:

Będzie go sypać na początku ale mu przejdzie po jakimś czasie i na wysyp się przygotować musisz.

Co to znaczy, że przejdzie po jakimś czasie? Po jakim przeszło u Kaspiana i jak silne były zmiany w najgorszym momencie? Ja się zwyczajnie boję podać cielęcinę

Na blogu zainteresowała mnie ta owsianka: http://kuchniapieciuprzemiandladzieci.b … 94687591,n
ale nie podam mu miodu, ani cytryny, bo umrę na zawał - czy da się to jakoś łagodniej zrobić na początek?

Prowadzę praktykę już 2 lata i z wysypami jest różnie. Mój mały był w takim stanie ,że starego wysypu od nowego nie odróżnialiśmy.Po 3 tygodniach zaczęło pomału schodzić po 2 miesiącach miał 60% poprawy skóry a po niecałym roku nie było śladu. U każdego dziecka jest to w innym tempie zależy od spustoszeń w organizmie ,od tego czy są powikłania genetyczne itp.
Cytryna działa antyalergicznie i nie podjesz jej na surowo a gotowaną, tak samo miód w temperaturze 60 stopni traci wszystko co pszczele i zostaje naturalny słodzik czyli tylko sacharoza i fruktoza.Akurat tego nie masz się co bać.

Offline

 

#15 2010-07-27 09:41:29

gagatek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-26
Posty: 8
Punktów :   
wiek dzieci?: 2 lata

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Ciekawe to co piszesz, przekonujące.
Muszę się zastanowić

Offline

 
  • Index
  •  » Archiwum
  •  » Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
makijaż permanentny najgorszy speedway manager