Kuchnia Pięciu Przemian dla Dzieci

forum poświęcone alergiom u dzieci i możliwościom ich likwidowania poprzez zdrową dietę


#1 2011-01-19 12:56:23

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

Witam na wiosennym wątku.
Dojo wiosenne już się zaczęło - w tym roku wcześniej. Od około 15 lutego zaczyna się wiosna. Należy pamiętać ,że o tej porze roku uchylamy pokrywek do gotowania aby odprowadzić nadmiar energii. Wiosna to intensywny ruch ku górze, kiełkowanie nasionka jak w przyrodzie, wzrost. Wymaga więc w kuchni więcej smaku kwaśnego aby powściągną trochę ten ruch wątroby.

Offline

 

#2 2011-01-19 14:46:04

 patka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-12-30
Posty: 13
Punktów :   
skąd?: wiocha w górach
wiek dzieci?: 1,5 roku
wiek użytkownika: 31 lat

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

A co z przyprawami na wiosnę? I z czosnkiem? Dajemy czosnek w ogóle do potraw wiosną i latem?
- Poza tym...wydaje się powtórka z rozrywki, mała mi bardzo chudnie, mimo ze je dość dużo, i to gęste zupy. małż zaczyna kręcić nosem, a ja nie wiem co u licha sie dzieje? czy mam całkowicie odłączyć cynamon z owsianki, czy może jakaś przyprawa nie jest dla niej wskazana?
- zrobiła się bardzo nerwowa, płaczliwa, mega niespokojna. Czy to jakas wiosenna reakcja? Czy mam tego nie łączyć z PP...sama już nie wiem..
- znalazłąm wreszcie w okolicy chleb na zakwasie..tylko ma strasznie twarda skórkę, mnie się ciężko gryzie, co dopiero mała. Może odkrawać jej skórkę? jak wy robicie?
- i skąd u licha taka wysypka na policzkach? tak nagle? Buzię ma jak tarka, same krostki, do tego czerwona..i to tylko na buzi. czy ja z czymś przedobrzyłam?

Ostatnio edytowany przez patka (2011-01-19 14:58:19)

Offline

 

#3 2011-01-19 22:10:24

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

też jestem ciekawa jak z tym czosnkiem na wiosnę i lato robić;

u Ninki pogorszenie - pod kolankami sucho i czerwono, do tego drobne i rzadkie kropki na całych nóżkach... nie wiem, może jednak chleb psz-ż na zakwasie z drożdżami jej tak nie posłużył? możliwe, żeby aż tak? bo nie bardzo mam pomysł co innego... znów się drapie, najgorzej oczywiście po kąpieli; a mnie dół dopada, choć staram się nie dawać:( myślałam, że najgorsze już za nami, że może kiedyś coś drobnego tylko wyskoczy, ale nie, że znów będzie to problem; ech...


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

#4 2011-01-19 23:49:29

 calineczkazbajki

Użytkownik

Skąd: Londyn
Zarejestrowany: 2011-01-02
Posty: 21
Punktów :   

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

Witam
Kiedy mogę dodać szpinak do zupy ? Tzn w jakim wieku powinno być zdrowe dziecko ?

Witam ponownie
Dowiedziałam się że szpinak to raczej na wiosnę , takze na razie zupy szpinakowej nie bedzie. Zreszą i tak jeszcze nie wiem w jakim wielku powinno byc dziecko.
Moje pytanie dotyczy zup bezmięsnych. Co trzecią zupę chcę gotować bez  miesa , wtedy będę dodawać żółko.
Ale jak chcę zrobić np zupę gryczaną to wystarczy jak tylko pominę cielęciną i dodam tylko kminek ?
Czy raczej obowiązują inne zasady a ja czegoś nie doczytałam w tej super książce

http://www.escapemagazine.pl/369695-kuc … nych/s/cal

Ostatnio edytowany przez calineczkazbajki (2011-01-20 14:42:29)


Szczęśliwa mama Syneczka ( być może zagrożonego alergią) ur.28.05.2010

Offline

 

#5 2011-01-21 09:15:44

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

Witajcie

Patka nie zakręcaj się emocjonalnie ,wiosna pomału się zaczyna i tu możliwy wysyp u dziecka zwiększony. Pomożesz dziecku bardziej jak podejdziesz na sucho bez paniki. Pamiętaj myśli mają wielką moc, o czym myślisz to przyciągasz.
Z chleba możesz skórę oderwać. Te chleby na zakwasie tak mają..

Andariel jak widzisz ,że to ewidentnie chleb nie podawaj na razie. Ten produkt też wprowadzałam dość długo. Kilka podchodów robiłam czy Kaspian już może , czy nie będzie sypać i czy biegunki nie dostanie.

Calineczkozbajki Takiemu małemu dziecku nie serwuj szpinaku. Nie wiem w jakim wieku bedziesz mieć zdrowe dziecko, ty to będziesz wiedziała.
Schemat zupy bezmięsnej:
W - zimna woda
D - kwasne zielone częsci roślin
O - przprawy, gorzkie dodatki
Z - przyprawy, warzywa słodkie
M - przyprawy, warzywa ostre
W - sól
Gotować , zmiksować dosmakować

Offline

 

#6 2011-01-21 18:57:21

 emilka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-12
Posty: 14
Punktów :   
skąd?: Dublin
wiek dzieci?: 2009 i 2012
wiek użytkownika: 1984

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

A jak często można podawać zupę bezmięsną dziecku z AZS ?

Kolejna wątpliwość: jeśli w przepisie mam "listek kapusty włoskiej" to jak duży ma być ten listek? Wielkości otwartej dłoni? Bo ostatnio dałam chyba za dużo (wyraźnie czułam go w zupie). Mój synek bardzo źle reaguje na wszelkie dysproporcje więc stąd to pytanie.

Ostatnio edytowany przez emilka (2011-01-21 21:17:29)


Syn 1, lipiec 2009, alergia pokarmowa od 4. tygodnia życia, obecnie zdrowy
Syn 2, sierpień 2012, alergia pokarmowa od 5. miesiąca życia, zmiany alergiczne tylko na twarzy

Offline

 

#7 2011-01-21 21:56:57

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

Emilko w przypadku 1,5 roczniaka może być otwarta dłoń. Mały kawałek tylko dla miesięczniaków jest. Dziecku z azs podajesz zupę bezmięsną tylko latem raz na 2 tygodnie.

Offline

 

#8 2011-01-22 18:06:47

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

a ja dziś znalazłam w kupce Ninki kilka niteczek śluzowatych podbarwionych krwią!!! nigdy wcześniej tego nie było, w głowę zachodzę od czego to:((( w poniedziałek mam wizytę u pediatry, na pewno chcę porobić badania kału i moczu; no i skórka małej się ostatnio też pogorszyła, a dokładniej nóżki - znów czerwone, szorstkie i swędzące; mam 2 tropy: chleb pszenno-żytni na zakwasie (z dodatkiem drożdży), bo daję codziennie, albo chrupki kukurydziane, które mała ostatnio pokochała... może być od tego pojawiająca się w kale krew???

jeszcze mi przyszło coś do głowy - od ostatniego przeziębienia lekarz zalecił podawanie córci witaminy C w dwóch dawkach po 8 kropli - czy możliwe, że jest to zbyt wiele i dlatego skóra Ninki sie pogorszyła?

edit. przez pomyłkę wpisałam posta w tym wątku o gronkowcu, a nie było to moim zamiarem - proszę o przeniesienie do wlaściwego i przepraszam za zamieszanie...

Ostatnio edytowany przez andariel (2011-01-22 20:35:18)


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

#9 2011-01-22 18:11:58

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

w związku z tym, że zamierzam w celu obserwacji odstawić córci chleb pszenno-żytni (na zakwasie z dodatkiem drożdży) mam pytanie: czy mogę podawać jej na 2 śniadanie np. rzadką owsiankę 5p dodając do niej zwykłe płatki kukurydziane (np. cornflakes z witaminami)? tak, żeby się gęsta papka zrobiła z tego? Ninka ma spory apetyt i chętnie próbuje wszystkiego, czym ją poczęstuję, dlatego wiem, że sama owsianka na 1 i 2 śniadanie jej już po prostu nie wystarczy (zwłaszcza, że kocha kanapki z chleba) a jeśli zły pomysł z tymi płatkami to może jakaś sugestia co dla niespełna 1,5-rocznego dziecka bezpiecznie mogłabym podać?
[pomału opadają mi ręce i wpadam w panikę - było dobrze, znów jest gorzej]


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

#10 2011-01-23 00:03:59

Tardi

Użytkownik

26351022
Zarejestrowany: 2010-09-30
Posty: 60
Punktów :   
skąd?: Warszawa
wiek dzieci?: 16 m-cy
wiek użytkownika: 29

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

A nie możesz sama piec chleb pszenno-żytni?jak coś to mam fajny przepis i łatwy jakby ktoś chciał. Mojemu się pogarszało właśnie jak za dużo zjadł CHRUPEK KUKURYDZIANYCH, Madzia mówiła, że kilka można ale nie za dużo. Ja mojemu daje teraz wafle ryżowe więc może na 2gie śniadanie wafelki ryżowe ze smarowidłem, mięskiem z zupki, czy marchewką pokrojoną (ostatnio Madzia mi podpowiedziała, że tak robi dla synka-gotowaną marchew w plastelki-ja mojemu rozsmarowuje).
A oprócz PP to jednak robie wszystko co dla alergika trzeba. Wietrze pokój cały dzień, śpi w max 19 stopniach, odkurzam wodnym odkurzaczem itd itd..
Teraz włącza się kaloryfery i to też pogarsza skóre naszych dzieci.(można kłaść mokry ręcznik, czy miske koło łóżeczka z wodą- nawilżyć pomieszczenie)

Ostatnio edytowany przez Tardi (2011-01-23 00:05:14)

Offline

 

#11 2011-01-23 08:44:41

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

Andariel mój Kaspek nie jadł chleba do 3 roku życia. Ja na 2 śniadanie robiłam zupy, placuszki ziemniaczane ( z gotowanych przeciśniętych ziemniaków ), jajko, jajecznice, ziemniaki kluseczki ( takie przez praskę przeciśnięte robiły za makaron ), polenty. Kombinowałam z tego co mógł w tym momencie jeść.
Szczerze polecam też uzdrawianie u Zbycha. I dziewczyny myślenie, nie zamartwiajcie się bo przyciągacie. Wiem ,że nie jest łatwo wytrwać w myśleniu jak coś się z członkiem rodziny dzieje, ale wiem ,że warto.
Andariel w razie co zadzwoń. Narazie jestem w domu więc odbieram telefony do wtorku codziennie.

Offline

 

#12 2011-01-23 08:52:59

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

Andariel na bank witamina C. Witamina C smak kwaśny, dla naszych dzieci z osłabioną jeszcze wątrobą działa destrukcyjnie.
Krew w kale i śluz w kupie może być od witaminy C.
Teraz moja rada . Odstaw witaminę C , chleb na jakiś czas i na jakiś tydzień , 2 tygodnie chrupki kukurydziane.
Swoją drogą mój Kaspek oprócz mojej cud diety podczas ciąży i karmienia też był tą witaminą załatwiony. Ale jak opisywałam jego historię jakoś mi ten fakt umknął - całkiem o tym zapomniałam. Ja brałam całą ciążę rutinoscorbin 3 razy dziennie i wit C 3 razy dziennie. Podczas karmienia tak samo a lekarka i tak mu zapisała wit C 2 razy po 5 kropli. Też mu się pogarszało.

Offline

 

#13 2011-01-23 09:00:52

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

kurcze, no popatrz! niby taka sobie zwykła witaminka... strasznie dziękuję Magdo za odpowiedź i radę! grunt, że jest jakieś światełko w tunelu, trop, który można sprawdzić; od dziś z nadzieją odstawiam i obserwuję!!!


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

#14 2011-01-23 09:11:05

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

Magdo - jeszcze raz serdeczne dzięki za pomoc!!! zabieram się zatem do roboty; być może to przestroga dla mnie, żebym nie wpadał za szybko w zbytnią euforię i nie częstowała małej róznymi niekoniecznie wskazanymi dla niej rzeczami, muszę pozostawać czujna mimo poprawy stanu skóry; chciałam, by było dość szybko, tym bardziej, że w maju będzie drugi bobas, który jednak będzie wymagał sporo uwagi i boję się czy potem dam radę z zajmowaniem się nim oraz przygotowywaniem różnych dań dla Ninki; co ja piszę - muszę dać radę i tyle!
jajecznicę podaję Nince tak co 3 dzień - robię z 2 jaja prawie całkowicie oddzielonych od białka (robiłam próby i nie reagowała na białko nawet jak jej całe jajo dawałam), czasem właśnie zupka; polenta mi nie wychodzi - próbowałam kilkakrotnie i jest albo za gęsta, albo za rzadka i bez smaku - to chyba nie czas dla mnie na to akurat danie (ale będę dalej próbować - w końcu trafię na odpowiedni mix);
Tardi również Tobie dziękuję za rady i chętnie wypróbuję przepis na chlebek, jeśli piszesz, że prosty (nigdy nie robiłam); mam nadzieję, że w zwykłym piekarniku można piec? acha- tylko piekarnik mam elektryczny, to jest ok? masz rację z grzejnikami i co w blokach - ja sama odczuwam swędzenie i większą suchość skóry od tego, wciąż śluzówka wysuszona itp. Mam tylko wrażenie, że ręczniki niestety nie poprawiaja wilgotności. Czy jakies konkretne wafle ryżowe polecasz (my kiedyś próbowałyśmy i nie bardzo jej posmakowały);
jeszcze raz dziękuję!


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

#15 2011-01-23 17:00:56

Tardi

Użytkownik

26351022
Zarejestrowany: 2010-09-30
Posty: 60
Punktów :   
skąd?: Warszawa
wiek dzieci?: 16 m-cy
wiek użytkownika: 29

Re: Wiosna - porady dotyczące kuchni pp dla dzieci cz. 3

http://kuchniakreatywna.blox.pl/2009/07 … zytni.html tutaj jest przepis zaczyn sama wyhodowałam - http://chleb.info.pl/zakwas-porady-prak … 0-godzinny a tutaj prosty sposób na zakwas na samych drożdzach napewno też wyrośnie
A kaloryfery mam zakręcone. i wietrze pokój małego cały dzień. a jak ide na spacer to całe mieszkanie
A może jajka za często dajesz?ja przestałam teraz bo dostał chropowatych i suchych rączek od jajka. A no i nie kąpie codziennie tylko co 2gi dzień :)żeby tak skóry nie wysuszać.

Ostatnio edytowany przez Tardi (2011-01-23 17:02:13)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
HĂ´tels Moldavie