Kuchnia Pięciu Przemian dla Dzieci

forum poświęcone alergiom u dzieci i możliwościom ich likwidowania poprzez zdrową dietę


#1 2012-10-22 15:39:54

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

niedobory wit. D3 i zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej

u mojej córci jakiś czas temu lekarka "wykryła" pewne zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej w związku z niedoborem wit. D3; zaczęło się od tego, że małej wiecznie pociła się główka - mocno - głównie podczas snu; lekarze napotkani "przy okazji" to lekceważyli; ja sama sądziłam, że faktycznie może to być związane z azs;

potem zrobiła się jej czerwona, zaogniona pupa i żadne specyfiki (naturalne, jak i z apteki) nie pomagały; trafiliśmy do pewnej lekarki, która po wynikach krwi i moczu (niedobór wapnia we krwi, za to w moczu za wiele, za dużo fosforu we krwi, do tego fosfataza alkaliczna wielokrotnie-niepokojąco podwyższona) postawiła diagnozę, iż są to zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej z niedoboru wit. D3;
zaleciła kuracje wit. D3 w kapsułkach - przez 2 tyg. po 2 dziennie, potem przez 4 tyg. po 1 kapsułce; pupa po tych 2 tyg. od razu się poprawiła, zaczerwienienie zniknęło; tak samo pocenie się główki - minęło! jesteśmy przed badaniem kontrolnym krwi;

no i moje pytanie brzmi: jak można zadziałać dietą w takiej sytuacji? córa je bardzo zróżnicowanie, ale faktycznie nabiału, przetworów mlecznych baaardzo niewiele; oczywiście lekarka zaleciła podawanie jej jogurtów naturalnych, ale o ile latem czy wiosną jeszcze to przejdzie, o tyle teraz czy zimą już nie; sądziłam, że zupy 5p na mięsie z kostką rozwiązują problem wapnia, ale chyba jednak nie - przynajmniej nie u wszystkich;
wit. w kapsułkach już teraz odstawiłam, podaję tran;

jak mogę w sposób naturalny zapewnić odpowiednią ilość wapnia, no i tej witaminy? mogę prosić jakieś wskazówki?


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

#2 2012-10-22 17:44:46

Doradcalaktacyjny

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-07
Posty: 94
Punktów :   

Re: niedobory wit. D3 i zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej

Andariel,

Podajesz dziecku cokolwiek z nabiału?  Możesz podawać twaróg kozi lub owczy do jaja, wraz z kaszą gryczaną lub puree ziemniaczanym. I nie muszą to być zupełnie szczątkowe ilości. Trudno mi określić jakie to mogą być proporcje, ale ja swojemu trzylatkowi podałabym nawet 2 łyżeczki twarogu do jaja lub +/- na 100 gram kaszy czy ziemniaków.

Pamiętaj też, że dziecko może mieć zaburzenia, które nie wynikają z nieprawidłowego żywienia. Obserwuj czy dalej procesy w niej przebiegają prawidłowo czy stan nierównowagi powraca.

Offline

 

#3 2012-10-22 19:30:53

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: niedobory wit. D3 i zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej

dziękuję za odpowiedź:) z nabiału dość często i chętnie zjada jaja kurze (jajecznicę na maśle, z pieprzem, solą, sokiem z cytryny i kurkumą) - ze 2 razy w tygodniu; serka koziego nie chciała - spróbowała z ciekawości i odrzuciła; może powinnam go jakoś "specjalnie" przyrządzić by uatrakcyjnić smak? bo tylko go lekko popieprzyłam wtedy... i jak często powinnam podawać taki twarożek - raz, dwa w tygodniu?

za to synek nie toleruje jajka w ogóle - czy to w formie jajecznicy czy na twardo, więc nie o wybiórczość pokarmową chodzi - nawet śladowe ilości przemycane na łyżce wraz z czymś, co lubi, od razu wyczuwa i wypluwa:/ taki ancymon;


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

#4 2012-10-22 22:43:39

Doradcalaktacyjny

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-07
Posty: 94
Punktów :   

Re: niedobory wit. D3 i zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej

Córce możesz zrobić jajecznicę z dodatkiem serka zamiast cytryny, albo dodać łyżeczkę twarożku do puree czy zmieszać z kaszą gryczaną. Nie widać, a smak lepszy. Może zaskoczy. Myślę, że twarożek może być codziennie lub co drugi dzień w diecie. Musisz obserwować. Jak moi mają fazę, to jedzą serek codziennie.

Synkowi możesz gotować owsiankę i zaciągać ją żółtkiem zmieszanym z wodą i łyżeczką mąki kukurydzianej. Dolewasz to do owsianki pod koniec gotowania, zagotowujesz ją i po chwili możesz wyłączyć. Posypując ją na koniec kardamonem czy tym, czym masz w zwyczaju posypać na koniec. I nie przejmuj się jajami - znam dorosłych, którzy bywają nieprzytomni po zjedzeniu całego jajka, więc słuchaj dziecka - może dobrze podpowiada.

Offline

 

#5 2012-10-23 10:04:08

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: niedobory wit. D3 i zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej

a czy możesz polecić konkretny rodzaj serka - jakiej firmy? tak jak np. płatki owsiane Młynów w Stoisławiu; bo przyznam, że nie bardzo znam się na tych serkach, a w sklepach odrzucają mnie dodatki w składzie - może znasz jakiś konkretny, fajny serek w miarę łatwo dostępny i godny polecenia?

co do owsianki - rozumiem, że mogę sobie ugotować garnek na 2 dni wg przepisu (gotuję wg e-booka o 5p) i tuż przed zaserwowaniem dodawać to żółtko, tak? czy od razu jak gotuję cały garnek to mogę je dodać i mieć "z głowy" na 2 dni?

no, a niechęć synka do jaj jest naprawdę ciekawa... córcia zjada raczej wszystko, po tranie się obluzuje z "mniam" na ustach, a synek tylko pierwszy raz połknął swój przydział tranu; teraz już nie da rady;


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

#6 2012-10-23 15:39:20

Doradcalaktacyjny

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-07
Posty: 94
Punktów :   

Re: niedobory wit. D3 i zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej

Jeżeli chodzi o serki to korzystam głównie z naturalnego serka Danmis http://www.danmis.com.pl/oferta/ser_koz … 200g.html, czasem sięgam bo bułgarską owczą fetę - tę kupuję w poznańskiem Piotrze i Pawle, ale pewnie gdzieś jeszcze się zdarza, ważnym elementem tego produktu jest cena poniżej 10 zł. Danmisowy serek też nie jest specjalnie drogi.

Żółtka nie musisz codzienne dodawać do owsianki. Gdy pierwszego dnia ją gotujesz, to odlej część do gara lub słoja na następny dzień i żółtko rozmieszane z kukurydzianką i wodą dodaj do tej gorącej kaszki. To prostsze niż mocno i bez przypalenia podgrzać kaszkę następnego dnia i jeszcze żółtko w niej wymieszać.

Podobnie żółtkiem możesz zaciągać dania ryżowe.

Offline

 

#7 2012-10-24 12:18:06

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: niedobory wit. D3 i zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej

dziękuję:) coś mi się wizualnie ten serek kojarzy, chyba go mąż z Auchan przytaszczył:)


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
BETÓNOVÉ Ĺ˝UMPY Ĺ˝arnovica Firma osłony harmonijkowe