Kuchnia Pięciu Przemian dla Dzieci

forum poświęcone alergiom u dzieci i możliwościom ich likwidowania poprzez zdrową dietę


#16 2011-05-18 11:22:01

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Lato - porady dotyczące kuchni PP DOJO 26.04-14.05 LATO 15.05-26.07

gabi01 napisał:

witam .wciąż nie mam wprawy w gotowaniu a chce ugotować zupę z cukinią i proszę powiedzcie czy w ten sposób mogę ją zrobić.
O-1,5 l wrzątku,szcz.tymianku i szczypta kurkumy
Z-szcz.kminku
M-szcz imbiru,1 ziele i kawałek skrzydła indyczego
W-pół łyżeczki soli.Gotować godz. i dodać
D-szcz bazylii,2 gałązki pietruszki - pietruszki 5-6 gałązek możesz zmieszać z koperkiem
O-szcz.kurkumy
Z-1 średnia marchewke,malutka pietruszke,6-8 ziemniakow 5cm.cukini
M-średnia cebulę,5 cm.pora,szcz.pieprzu - daj dużą cebulę i jeszcze jakieś chili, pieprz ziołowy, kolendrę ( 1 przyprawę ostrą do wyboru z tych 3 )
W-troche vegety i soli do smaku.gotować godzinę i dosmakować.Nie przelewac na 2 cześci.
D-około pół łyżeczkisoku z cytryny - cytryny wyjdzie ponad łyżeczka
O-szcz.majeranku - majeranku daj dużą szczyptę
Z-2-4 krople oliwy - oliwy też o 2 krople więcej
M-szcz.pieprzu i cząbru - cząber dodawaj raczej do fasolowych zup

Z góry dziękuje za rady

Moje poprawki masz na czerwono. Pozdrawiam.
Fajnie, że przepis wkleiłaś dziewczyny będą się też uczyć.

Mam pytanie do was, któraś z was jest może z Warszawy?

Offline

 

#17 2011-05-24 13:48:08

 olafek2009

Użytkownik

Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2011-04-05
Posty: 159
Punktów :   
skąd?: Wrocław
wiek dzieci?: 3
wiek użytkownika: 29

Re: Lato - porady dotyczące kuchni PP DOJO 26.04-14.05 LATO 15.05-26.07

Witaj Magdo
Mogę już dać Olafowi(1,5 roku)zwykły chleb pszenno-żytni?Kupuję w piekarni,robiony jest na zakwasie naturalnym i razowym z drożdżami.I czy może go przegryzać między posiłkami suchy,bez niczego?Narazie je bezglutenowy ale po otwarciu szybko mi pleśnieje więc Oli je często taki max dwudniowy lub zupełnie świeży.
A ten z piekarni i 4 dni leży i nic mu nie jest.
Dodam że Olaf już nie ma żadnych zmian skórnych oprócz malutkiej wysypki na brzuchu.
Pozdrawiam


Dorota i Olafek(3 lata),obydwoje alergicy,na pp od 01.04.2011
Olaf alergia pokarmowa
Dorota al.pokarmowa i wziewna

Offline

 

#18 2011-05-24 18:49:55

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Lato - porady dotyczące kuchni PP DOJO 26.04-14.05 LATO 15.05-26.07

Olafek nie wiem czy ci dziecko już z bezglutenowości wyszło, podaj chleb raz i sprawdz reakcje.

Offline

 

#19 2011-05-24 22:03:35

 olafek2009

Użytkownik

Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2011-04-05
Posty: 159
Punktów :   
skąd?: Wrocław
wiek dzieci?: 3
wiek użytkownika: 29

Re: Lato - porady dotyczące kuchni PP DOJO 26.04-14.05 LATO 15.05-26.07

Ok dziękuję Ci bardzo:)


Dorota i Olafek(3 lata),obydwoje alergicy,na pp od 01.04.2011
Olaf alergia pokarmowa
Dorota al.pokarmowa i wziewna

Offline

 

#20 2011-05-25 12:39:49

aga

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-31
Posty: 86
Punktów :   

Re: Lato - porady dotyczące kuchni PP DOJO 26.04-14.05 LATO 15.05-26.07

Magdo chciałam się jeszcze dopytać odnośnie jogurtu koziego. Czy mogą go wypić o każdej porze dnia, czy musi być podany z osłoną jakiejś innej potrawy?

Czy można podawać buraczki takie na ciepło do obiadu i jeśli tak, to jak często?

Mąż gotował zupę i wrzucił cielecinę w smaku ostrym. Czy taka zupa jest uratowana,jak zrobiłam potem całe kółko?

z góry dzięki za odpowiedź


Julcia  9,5 lat-azs od 3 tyg życia, alergie pokarmowe i wziewne
Agatka 3,5 lat krostki na buzi od urodzenia, nie "diagnozowana" przez lekarzy
na PP od lipca 2010

Offline

 

#21 2011-05-26 18:54:32

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Lato - porady dotyczące kuchni PP DOJO 26.04-14.05 LATO 15.05-26.07

Ago jogurt kozi najlepiej smakuje do drugiego dania, buraczki możesz na ciepło podawać ale starszej ostrożnie. Zupa uratowana jak cały obieg potem zrobiłaś, najważniejsze aby przed podaniem ją przepromieniować.
Pozdrawiam

Offline

 

#22 2011-05-26 22:21:33

 hope78

Użytkownik

Skąd: Irl
Zarejestrowany: 2011-03-20
Posty: 18
Punktów :   

Re: Lato - porady dotyczące kuchni PP DOJO 26.04-14.05 LATO 15.05-26.07

Witajcie Dziewczyny,
dawno mnie tu nie bylo. Skupilam sie na gotowaniu, jednak nie bardzo mi idzie. Synkowi te wieksze zmiany zaczely znikac najpierw na raczkach, potem na udach pozniej ciut na brzuszku (wszedzie sa suche placki, czasem czerwone czasem drobna wysypka, nadal swedza.... ale paskudne saczace sie ranki z brzuszka i ud oraz zmiany na lokciach zniknely-nie wiem na jak dlugo). Ale buzia byla nieciekawa i stopniowo sie pogarszała, a wczoraj były to wielkie 2 rany na obu policzkach, cieknace, nie wiedzialam, ze moze z nich kapac...a tak było. Czerwona szyja i czerwone placki na glowie i mocno swedziało. Nie dalam rady i wczoraj i dzis posmarowalam sterydem...dzis juz jest lepiej tzn.suche, czerwone, ale...suche i nic nie cieknie.
Nie wiem co znow nie tak, dogotowałam ryzu do owsianki - bo byla malo gesta i dodałam ciut korzenia pietruszki do zupki...moze to to, ale zeby az tak bardzo pogorszyło sprawe.
Mam pytanie do dziewczyn i do Ciebe Magdo, jak poradzic sobie w takich sytuacjach tzn.takich zmian na buzi czym smarowac, przemywac? Próbowalam mocna herbata, ale to chyba nie to. A po drugie czy to u nas nie szło w złym kierunku, powinno byc z gory na dół a tu chyba poszlo odwrotnie?
A je tylko owsianke ( 3 dni temu zawaliłam i dodalam gotowanego ryzu-jak juz wspomnialam wczesniej, ale przed tym i tak buzia byla nieladna ) + zupke (marchew+ziemniak+por), wczoraj ugotowałam pierwszy raz kartoflanke na indyku.
Jeju gotuje wg pp od 3kwietnia i juz nie wiem czy jest jakas poprawa, chyba tak na udach i raczkach,i czasem na brzuszku ale pogorszenie na twarzy, szyji, klatce (tu bywa roznie) i plecach.....


Syn Jonathan ur09.11.2010  AZS

Offline

 

#23 2011-05-26 22:55:34

Tardi

Użytkownik

26351022
Zarejestrowany: 2010-09-30
Posty: 60
Punktów :   
skąd?: Warszawa
wiek dzieci?: 16 m-cy
wiek użytkownika: 29

Re: Lato - porady dotyczące kuchni PP DOJO 26.04-14.05 LATO 15.05-26.07

hope78 napisał:

Witajcie Dziewczyny,
dawno mnie tu nie bylo. Skupilam sie na gotowaniu, jednak nie bardzo mi idzie. Synkowi te wieksze zmiany zaczely znikac najpierw na raczkach, potem na udach pozniej ciut na brzuszku (wszedzie sa suche placki, czasem czerwone czasem drobna wysypka, nadal swedza.... ale paskudne saczace sie ranki z brzuszka i ud oraz zmiany na lokciach zniknely-nie wiem na jak dlugo). Ale buzia byla nieciekawa i stopniowo sie pogarszała, a wczoraj były to wielkie 2 rany na obu policzkach, cieknace, nie wiedzialam, ze moze z nich kapac...a tak było. Czerwona szyja i czerwone placki na glowie i mocno swedziało. Nie dalam rady i wczoraj i dzis posmarowalam sterydem...dzis juz jest lepiej tzn.suche, czerwone, ale...suche i nic nie cieknie.
Nie wiem co znow nie tak, dogotowałam ryzu do owsianki - bo byla malo gesta i dodałam ciut korzenia pietruszki do zupki...moze to to, ale zeby az tak bardzo pogorszyło sprawe.
Mam pytanie do dziewczyn i do Ciebe Magdo, jak poradzic sobie w takich sytuacjach tzn.takich zmian na buzi czym smarowac, przemywac? Próbowalam mocna herbata, ale to chyba nie to. A po drugie czy to u nas nie szło w złym kierunku, powinno byc z gory na dół a tu chyba poszlo odwrotnie?
A je tylko owsianke ( 3 dni temu zawaliłam i dodalam gotowanego ryzu-jak juz wspomnialam wczesniej, ale przed tym i tak buzia byla nieladna ) + zupke (marchew+ziemniak+por), wczoraj ugotowałam pierwszy raz kartoflanke na indyku.
Jeju gotuje wg pp od 3kwietnia i juz nie wiem czy jest jakas poprawa, chyba tak na udach i raczkach,i czasem na brzuszku ale pogorszenie na twarzy, szyji, klatce (tu bywa roznie) i plecach.....

Hope78, Mój synek jak miał poliki sączące to kąpałm go w nadmanganianie potasu (codziennie) choć możesz spróbować np. 1 dzień nie dotykać polików do zaschnięcia - bo mi się wydaje że codzienne mycie ich to mu na nowo ciepło. Chocia z 2giej strony to jest gronkowiec więc nadmanganian lub ostrożeń bo zabije poprostu mówiac. Mojemu się pogarszało jak wychodziłam z nim na dwór gdzie były brzozy, gdzie był kurz i jak go inni dotykali to odrazu zaczynały mu poliki ciec. Od 8 miesiąca życia małego przeszłam na 5p, najpierw MU SIĘ bardzo poliki pogorszyły, drapał się okrutnie, a potem po 2 tyg zaczeło mu schodzić, z polikków, z pod kolanek - i wreszcie po 2-3 m-cach wszystko zniknęło tylko została wielka rana pod brodą. byłam załamana. I na przekór wszystkim i 5p stosowałam steryd coraz rzadziej, rzadziej (3 dni, potem po tyg raz dziennie 3dni, potem 2 dni) aż całkowicie rana się zagoiła. Mój alergolog powiedziała, że NIE powinno się doprowadzić do cieknących ran bo to jest nadkażenie skóry i ta rana się powiększała u mojego pod brodą. Ale stosowałam i stosuje to teraz 5p .. 5p mówi że sterydy zatoksyczniają organizm więc uważam że to każdy sam powinien zdecydować czy sterydu użyć czy nie. Napewno steryd to wielkie świństwo ale też rany wielkie na kilku miesięcznym dziecku niezaleczone też nic dobrego nie robią dla organizmu. Mnie się to tak wydaje że przez 5p organizm oczyszcza się od wewnątrz na zewnątrz. Może przez to że używałam kilka razy sterydu to może dłużej trwało oczyszczanie ale chociaż się nie drapał i nie męczył nocami (choc oczywiście było wiele takich nocy które nie przespałam bo mały się drapał). Powiem tak po roku mu wszystko minie. Nie jest to proste bo nie jedną noc przepłakałam - a tu powiem, że emocje bardzo NEGATYWNIE wpływają na atopowe dziecko . Nie raz dzwoniłam do Madzi z płaczem (I TU ZNOWU MUSZĘ MADZI PODZIĘKOWAĆ BO JEST NIESAMOWITA I POTRAFI PODNIEŚĆ NA DUCHU, I NA "ENERGETYZOWAĆ" POZYTYWNYM MYŚLENIEM ). Hope78 wiem co teraz przechodzisz, ale pamiętaj masz zdrowe piękne dziecko i dzięki TOBIE niedługo wszystko mu minie. Ja wszystkie mamy podziwiam które gotują wdług 5p bo to naprawde mega poświęcenie dla dziecka
p.s. jak masz rzadką owsiankę to daj więcej owsianki albo kaszy kukurydzianej ryż wysusza skóre dziecka właśnie.
buziaczki 5przemianowe mamusie idę gotować owsiankę :)na jutro.

Ostatnio edytowany przez Tardi (2011-06-06 22:54:46)

Offline

 

#24 2011-05-26 23:41:20

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Lato - porady dotyczące kuchni PP DOJO 26.04-14.05 LATO 15.05-26.07

Hope sprbój się ze mną skontaktować jutro około 14-15.00. W sobotę i niedziele mnie nia ma bo jestem w Krakowie i telefonów nie będę w stanie odbierać. Możesz też spróbować przedzwonić jutro do Joanny Adamiak ona ci dziecko pooczyszcza i pouzdrawia i podoradza. Numer do niej znajdziesz na wątku laktacyjnym.
Na sączące się rany przmywaj ostrożeniem lub nadmanganianem albo zwykłą wodą utlenioną. Sterydem posmarowałaś- trudno - teraz już po fakcie więc nie warto o tym rozpmiętywać. Trzeba zająć się przyszłością, tak samo z ryżem, zjadł zapomnij napewno mu nie zaszkodził. Bardziej to energetyczno-emocjonalne zawirowanie będzie. Więc wyobraznia w ruch - masz zdrowe dziecko i takim je widz w marzeniach- emocje i strach odrzuć. Otul się zaufaniem i sercem pełnym miłości tak mu pomożesz.

Offline

 

#25 2011-05-27 09:08:22

aga

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-31
Posty: 86
Punktów :   

Re: Lato - porady dotyczące kuchni PP DOJO 26.04-14.05 LATO 15.05-26.07

dziewczyny, moja córka jedzie w poniedziałek na wycieczkę klasową. Załatwiłam z Panią, że weźmie swoje jedzenie, ale poprosiłam o menu, żeby jej przygotować coś podobnego, co będą jadły inne dzieci. Macie może jakiś pomysł na przepis na polędwiczkę drobiową w płatkach kukurydzianych? Na pewno z piersi indyka, ale co dalej....? I czy w ogóle takie płatki są wskazane?

wymyśliłam coś takiego, proszę o sugestie i poprawki

sł - 1 łyżka mąki ziemniaczanej
     1/5 łyżeczki kminku
o  - 1/2 łyżeczki kolendry mielonej
     1/5 łyżeczki imbiru
     1/5 łyżeczki chili
     1/5 łyżeczki pieprzu czarnego
sn - 1łyżeczka soli
     szkl. zimnej wody
kw - szcz. bazylii
     parę kropli cytryny
g  - 1/6 łyżeczki kurkumy
sł - szcz kmiku
o  - zanużyć w takiej zaprawie kotlety z piersi indyka na około 1h

potem

o  - posypać leciutko pieprzem
sn - solą
kw - parę kropli cytryny
g  - szcz kurkumy

obtaczać w jajku i platkach kukurydzianych i smażyć na oleju

Ostatnio edytowany przez aga (2011-05-27 20:52:17)


Julcia  9,5 lat-azs od 3 tyg życia, alergie pokarmowe i wziewne
Agatka 3,5 lat krostki na buzi od urodzenia, nie "diagnozowana" przez lekarzy
na PP od lipca 2010

Offline

 

#26 2011-05-30 14:22:44

 hope78

Użytkownik

Skąd: Irl
Zarejestrowany: 2011-03-20
Posty: 18
Punktów :   

Re: Lato - porady dotyczące kuchni PP DOJO 26.04-14.05 LATO 15.05-26.07

Witajcie Dziewczyny, u mnie wiekszych zmian na lepsze na razie brak..ale wierze, ze beda.
Niestety od srody wracam do pracy i caly dzień mnie nie bedzie...
Dziewczyny, Magdo powiedzcie mi czy dla prawie juz 7mczniaka mozna wekowac na np.3 dni owsianke i zupki ?
A i ja z kilka razy wekowałam (do tej pory na kolejny dzien tylko) tak, gotowane wlewałam do wypazonych sloiczków i zakrecalam, ale ...tesciowa powiedziala mi, ze powinnam te zakrecone sloiki jeszcze pogotowac z 15min. czy tak powinnam robic??
Magdo a czy moge gotowac mu juz gołabka (tescie przywiezli mi dwa i nie wiem co z nimi robic) znalazłam , ze goląb to smak kwasny i chyba rozgrzewajacy, ale pewna na 100% nie jestem.
Wlasnie na www.zyciewmlodosci.pl jest ze golab to smak kwasny, a w ksiazce przeoczyłam wczoraj idzis zauwazylam, ze to smak slony ? jak to rozumieć?

Ostatnio edytowany przez hope78 (2011-05-31 21:36:00)


Syn Jonathan ur09.11.2010  AZS

Offline

 

#27 2011-06-01 11:53:02

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Lato - porady dotyczące kuchni PP DOJO 26.04-14.05 LATO 15.05-26.07

Aga świetnie sobie poradziłaś.

Hope możesz wekować na 3 dni. Zakręcaj gorące i przewracaj słioki do góry dnem wtedy wszystkie złapią. Zgotowywać ich nie trzeba- tak robimy raczej przetwory lub paszteciki.

Po południu będą zdjęcia z warsztatów w Krakowie. Zapraszam do oglądania.

Bardzo prosiłabym Ewę Jowiszczak o kontakt ze mną w sprawie warsztatów gotowania w czerwcu w Częstochowie. Niestety nie zapisałam do Ciebie numeru telefonu.

Offline

 

#28 2011-06-02 19:02:34

 hope78

Użytkownik

Skąd: Irl
Zarejestrowany: 2011-03-20
Posty: 18
Punktów :   

Re: Lato - porady dotyczące kuchni PP DOJO 26.04-14.05 LATO 15.05-26.07

Dziekuje Magdo
pracuje wiec i radze sobie i gotuje co 3 dni owsiake i co 3 dni zupki
A powiedz mi bo pytałam tez o gołabka, w jakim jest smaku bo znalazłam ze w kwasnym a w ksiazce jest slony, no i czy w ogole moge na nim gotowac dla mojego maleństwa?


Syn Jonathan ur09.11.2010  AZS

Offline

 

#29 2011-06-03 08:19:22

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Lato - porady dotyczące kuchni PP DOJO 26.04-14.05 LATO 15.05-26.07

Hope znam gołębia tak jak ty z tabel smakowych, nie próbowałam go nigdy więc nie mam obrazu swojego smaku. A jak widzisz w tabelach są sprzeczności czasem. Gołąb nadaje się dla dzieci ze skazą białkową nie dla atopików. Ale jak mały już z atopii wyjdzie będziesz mogła na nim gotować raz na jakiś czas- 2-3 razy w miesiącu.

Widzę ,że niedługo będziemy świętować 1000 post. Ciekawe kto go napisze
Hihi chyba ja sama 1000-czniaka napisałam bo znalazłam fajną książkę a dziś jest w promocji kosztuje tylko 9.90. Link tutaj http://www.kuchniappdladzieci.pun.pl/vi … .php?id=92

Offline

 

#30 2011-06-08 13:05:12

idelka75

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-02
Posty: 16
Punktów :   

Re: Lato - porady dotyczące kuchni PP DOJO 26.04-14.05 LATO 15.05-26.07

Hej dziewczyny, hej Magda,
Dawno nie pisałam, bo jakoś wszystko (odpukać) jest ok. Mój mały dwulatek jest w wyśmienitej formie. Wysypek ani szorstkiej skóry nie ma już od długiego czasu (na PP jest od początku roku), jest super :-)
Zaczęłam sobie nawet pozwalać na dawania mu (sic!) truskawek, po dwie trzy dziennie - wiem, że są uczulające, ale tak sobie myślę, skoro nie ma uczulenia, skóra ładna, kaszlów nie ma, to może mogę...? Co myślicie? I jeśli nie można, to dlaczego? I co z tym arbuzem, dlaczego nie można dać kawałka arbuza?
Pozdrawiam!


Moje ukochane smyki:
Mateusz 4 latka (25.01.2007)
Karol 2 latka (25.04.2009)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Hotels SĂĄmara Ciad