Kuchnia Pięciu Przemian dla Dzieci

forum poświęcone alergiom u dzieci i możliwościom ich likwidowania poprzez zdrową dietę


#16 2012-03-06 00:11:47

Doradcalaktacyjny

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-07
Posty: 94
Punktów :   

Re: Porady laktacyjne Joanny Adamiak

Hebuka, skład herbatki jest właściwy, ale zrobiłabym ją przynajmniej na litr wody żeby nie była zbyt intensywna. W twoim zestawie jest b. dużo smaku słodkiego. Spokojnie wystarczyłby anyż i lukrecja po łyżeczce, a koper i kminek po szczypcie. Chociaż odrobinę smakiem możesz pożonglować. Jedyna uwaga co do mikstury, to jej intensywność. Tutaj bym uważała. Na intensywność wpływa ilość ziół i czas gotowania. Sugeruję gotować tę herbatkę do 5 minut, i zwiększyć ilość wody przynajmniej dwukrotnie (ja w domu gotuję TLAI o podobnej ilości ziół na 2 litry wody). Jesienią i zimą przy przemarznięciu można wypić taką herbatkę gotowaną ~10 minut. Wiosną i latem nie jest to potrzebne.
Poza tym naucz się panować nad laktacją swoim wewnętrznym spokojem i decyzją "mam pokarm w wystarczającej ilości". Obserwuj w jakich porach/okresach miewasz poczucie obniżenia poziomu laktacji. Będzie to dla ciebie ważna informacja.

Beato, miejsce to jest dość daleko o Krakowa - woj. kujawsko-pomorskie. Ale okolica warta odwiedzin ze względu na ciszę i spokój. Przynajmniej o tej porze roku jest tam maksymalna cisza. Latem będzie pewnie trochę bardziej gwarno.
Pamiętaj, że jeśli dodajesz do potraw dla dzieci nowy składnik, to musisz dać niewielką ilość, na próbę. Na pomidory, jeżeli nie było ich w diecie, trzeba jakiś czas uważać. Ale z czasem będzie można korzystać z nich swobodniej.
Nasz domowy chleb piecze się w zwykłym piekarniku w wielkim greblonowym garze, na płycie marmurowej. Chleb na zakwasie jest duuuużo korzystniejszy niż ten z dodatkiem drożdży. Piekąc w domu warto wypracować technikę wypieku pozbawioną drożdży.
Mój domowy chleb ma swoje źródła w poniższym przepisie:
http://www.chleb.info.pl/moje-chleby-re … -belgijski

Offline

 

#17 2012-03-07 17:37:32

hebuka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-02-06
Posty: 33
Punktów :   
skąd?: Kraków
wiek dzieci?: 1
wiek użytkownika: 35

Re: Porady laktacyjne Joanny Adamiak

Bardzo dziękuję, tak mi się wydawało, że tych ziół to trochę za dużo jest w tym przepisie.
Staram się jak najczęściej włączać pozytywne myślenie, już nie raz przekonałam się jak bardzo to pomaga w życiu.
Pozdrawiam


Hania ur. 03.03.2011 na PP od 01.02.2012

Offline

 

#18 2012-03-11 19:33:45

 Beata

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-02-06
Posty: 11
Punktów :   
skąd?: okolice Krakowa
wiek dzieci?: 5 lat, 2 tyg.
wiek użytkownika: 32

Re: Porady laktacyjne Joanny Adamiak

Faktycznie trochę daleko, zwłaszcza na podróż z małym dzieckiem.

Spróbuję upiec ten chleb belgijski, bez drożdży.

Mam jeszcze pytanie odnosnie warzyw, bo jakoś mi się monotonnie zrobio jeśli o warzywa chodzi - w większości marchewka i marchewka. Co jeszcze z warzyw bezpiecznie można jeść? Mam cukinię, czy mogę udusić z odrobiną oliwy i ziołami?

Bardzo mi brakuję owoców. Jem mus jabłkowy i to dla mnie rarytas obecnie. Czy mogę dodać jakieś suszone owoce do owsianki: śliwki, morele?

Dziękuję za poświęcony czas i rady.

Offline

 

#19 2012-03-13 17:00:10

Doradcalaktacyjny

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-07
Posty: 94
Punktów :   

Re: Porady laktacyjne Joanny Adamiak

Beato,

Dlaczego tylko marchewka  i marchewka? Nie jadasz pietruszek, słodkich ziemniaków, porów, cebuli, fenkułów, cieciorki, soczewicy, buraczków, niewielkich ilości kapusty włoskiej lub pekińskiej...? Na cukinię teraz nie sezon, sugerowałabym poczekać z nią na lato, a teraz skupić się na warzywach korzeniowych, niewielkich ilościach strączkowych (do powyższej listy dodaj jeszcze fasolkę mung - fajnie smakuje z mieszanką kaszy gryczanej i brązowego ryżu), kilku liściach kapusty. Naprawdę jest w czym rzeźbić i jak urozmaicać.

Kiedyś zrobiłam sobie listę jarzynek jakie można przygotować na bazie przepisów od Ani Ciesielskiej. Zobacz ile pomysłów:
1. Marchewka słodko-winna z imbirem i kardamonem (np. wg. przepisu na marchew wspomagającą działanie rosołu str. 234, FŻ; szczególnie słuszna do ryby, dobra też do indyka lub jagnięciny)
2. Marchew duszona z tymiankiem i czosnkiem.
3. Marchewka duszona (FZ, str.216)
4. Marchew z groszkiem, i/lub kalarepką (kalarepę dodajemy tylko latem, przepis FZ, str. 216)
5. Marchew duszona z porem (kurkuma, tarta marchew, drobno pocięte pory albo marchew i pory pocięte w równej wielkości słupki, imbir, ciut chili, sól, cytrynka, kurkuma, zagęszczone mąką kartoflaną, ciut miodu, pieprz biały na koniec do dosmakowania)
6. Tarte jarzyny : marchew, pietruszka, duszone z cebulą i pomidorem a la do ryby po grecku.
7. Marchew duszona z fenkułem i cebulą.
8. Dynia duszona z cebulą i pomidorem z dodatkiem kminu rzymskiego.
9. Szparagi (gotowane w wodzie z kurkumą, imbirem i solą) z dodatkiem bułki tartej lub tylko z masełkiem
10. Cebula duszona z czosnkiem i soczewicą.
11. Groszek z czosnkiem.
12. Groszek na ciepło z białym pieprzem (FZ, str. 222)
13. Buraczki na ciepło – do jagnięciny i wołowiny (FZ, str. 217)
14. Kapusta modra (FZ 220)
15. Jarzyny duszone (FZ, str. 221)
16. Fasolka szparagowa (świeża latem, zimą może być z puszki jako dodatek do gulaszu z pure lub kaszą gryczaną)
17. Cukinia, kabaczek – duszone wg. przepisu z FZ, str. 219
Przez pół miesiąca codziennie może być inna jarzynka.

Jeśli zechcesz sięgnąć po suszone owoce  to tylko po te, które są suszone na słońcu, bez dodatki siarki czy innych substancji chemicznych. Morele takie będą ciemno brązowe. Możesz też poszukać świeżych daktyli. 2-3 suszone owoce dziennie powinny wystarczyć. Tylko przed jedzeniem lub dodaniem do owsianki sparz je wrzątkiem.

Offline

 

#20 2012-03-29 10:58:44

 Beata

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-02-06
Posty: 11
Punktów :   
skąd?: okolice Krakowa
wiek dzieci?: 5 lat, 2 tyg.
wiek użytkownika: 32

Re: Porady laktacyjne Joanny Adamiak

Dziękuję za propozycję. Coś tam próbowałam robić w miarę możliwości.
Groszek można? Taki zielony? I kapustę modrą?

Offline

 

#21 2012-03-29 22:07:32

Doradcalaktacyjny

Administrator

Zarejestrowany: 2011-02-07
Posty: 94
Punktów :   

Re: Porady laktacyjne Joanny Adamiak

Odrobinę zawsze można. Jeżeli potrawa jest zrównoważona, to wszystko się lepiej trawi i dziecku mniej przeszkadza. Drobny groszek, a w sezonie świeży, jeszcze nie taki mączny w smaku można spokojnie degustować. Łyżka kapusty modrej do obiadu też będzie właściwa. Oczywiście warto obserwować jak się smakołyki będą trawiły tobie i dziecku, ale po niewielkiej ilości nie powinno być niewłaściwych objawów.

Offline

 

#22 2012-06-25 21:35:29

handzlik

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2012-06-25
Posty: 7
Punktów :   
skąd?: południe
wiek dzieci?: 1
wiek użytkownika: 27

Re: Porady laktacyjne Joanny Adamiak

Witam!
Mam 8 miesięcznego synka, którego karmię praktycznie wyłącznie piersią. Od jego 6 tygodnia życia jestem na diecie bezmlecznej- skaza białkowa. Mały ma duże problemy z alergią i/lub nietolerancją pokarmową. Mamy problem z wprowadzeniem nawet jabłka czy marchewki... Kolejne próby wprowadzenia czegoś do diety kończą się podobnie- niewielka wysypka, złe stolce, problemy ze snem, drażliwość, katarek... Przyznam się, że przez cały okres karmienia sama bałam się wprowadzać nowości do swojej diety i jest ona monotonna- marchew, burak, ziemniak, brokuł, sałata, chleb żytni, indyk i owoce z własnego ogrodu. W jakie produkty mogłabym spokojnie rozszerzyć swoją dietę nie martwiąc się o wrażliwy przewód pokarmowy mojego synka?

Offline

 

#23 2012-06-26 18:08:33

 olafek2009

Użytkownik

Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2011-04-05
Posty: 159
Punktów :   
skąd?: Wrocław
wiek dzieci?: 3
wiek użytkownika: 29

Re: Porady laktacyjne Joanny Adamiak

handzlik-jeśli tu trafiłaś to znak że potrzebujesz dietyPP:)
Kup książkę Magdy,przeczytaj i gotój wszystkie potrawy dla alergików(sobie możesz przyprawiać trochę bardziej),nie bój sie przypraw,one krzywdy nie zrobią,jedynie uleczą,jest też fajna strona Anny Ciesielskiej,tam też jest bardzo dużo pomocnych informacji.Przede  wszystkim zrezygnuj z owoców,są wychładzające,wszystko gotowane,zupy,zupy,zupy.Żadnych monosmaków,wszystko przyprawione.Na początku będzie dzieciaczka sypać,w ten sposób organizm się oczyści,nie przejmuj sę tym,po ok 2-3 tygodniach organizm się wyczyści i będzie dobrze tylko musisz się pilnować,najlepiej jakbyś jadła tylko PP,wtedy są najszybciej efekty.I pytaj jak czegoś nie wiesz,jak będziemy wiedziały to zawsze pomożemy:)
Powodzenia


Dorota i Olafek(3 lata),obydwoje alergicy,na pp od 01.04.2011
Olaf alergia pokarmowa
Dorota al.pokarmowa i wziewna

Offline

 

#24 2012-06-26 22:25:21

handzlik

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2012-06-25
Posty: 7
Punktów :   
skąd?: południe
wiek dzieci?: 1
wiek użytkownika: 27

Re: Porady laktacyjne Joanny Adamiak

Dziękuję za odpowiedź. Nim dotrę do tej książki chciałabym zapytać na czym w skrócie ta dieta polega? Czy wyklucza ona np. gluten, cukier? Czy chodzi tutaj może o coś całkiem innego?

Offline

 

#25 2012-06-27 21:04:01

 olafek2009

Użytkownik

Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2011-04-05
Posty: 159
Punktów :   
skąd?: Wrocław
wiek dzieci?: 3
wiek użytkownika: 29

Re: Porady laktacyjne Joanny Adamiak

chodzi o coś innego,ale też o wykluczenie na jakiśczas pewnych produktów
linka do książki masz w każdym poście Magdy  Dudek,jest to wersja elektroniczna,do pobrania od ręki za naprawdę niewielkie pieniądze.Warto:)
Nie da się w skrócie,trzeba samemu przeczytać,wiem że działa,sprawdziłam na własnym ciele i mojego dziecka też:)Kiedyś mega alergik,dziś jest o niebo lepiej,ale trzeba trzymać dyscyplinę!!!
Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez olafek2009 (2012-06-27 21:06:06)


Dorota i Olafek(3 lata),obydwoje alergicy,na pp od 01.04.2011
Olaf alergia pokarmowa
Dorota al.pokarmowa i wziewna

Offline

 

#26 2012-06-27 21:56:05

justi_1982

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2012-06-27
Posty: 1
Punktów :   

Re: Porady laktacyjne Joanny Adamiak

Zwracam się z wielką prośbą o poradę dot. diety karmiącej mamy. Mam trzytygodniowe dziecko. Na początku karmienia wydawało mi się, że dziecko źle reaguje na mleko, które w niewielkiej ilości spożyłam (może pół szklanki). W związku z tym całkowicie wycofałam produkty mleczne z mojej diety. Minęły trzy tygodnie i zastanawiam się czy spróbować jeszcze jakiegoś nabiału czy może lepiej spożywać produkty z mleka koziego i samo mleko kozie? Czy może jest jeszcze zbyt wcześnie na nie? Dowiedziałam się, że negatywne objawy spożycia składnika, które dziecku nie służy mogą pojawić się po kilku godzinach lub po kilku dniach. Dlatego zaczęłam się zastanawiać czy też na pewno ból brzuszka, który miało moje dziecko był spowodowany mlekiem.  Bardzo prosiłabym o informację, bo w internecie są tak różne opinie, że powstaje tylko mętlik w głowie. Co osoba to inna opinia. Ponadto chciałabym aby dieta, którą stosuję była bogata we wszystkie składniki, których potrzebuje maleństwo, a nabiał z pewnością zapewnia ich wiele. Proszę o poradę...

Offline

 

#27 2012-06-27 22:45:01

aga

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-01-31
Posty: 86
Punktów :   

Re: Porady laktacyjne Joanny Adamiak

justi jeżeli chcesz stodsować dietę bogatą we wszystkie składniki, to dobrze trafiłaś, jednakże przejście na nią wymusza radykalny sposób zmiany myślenia i przyzywczajeń narzucanych nam od małego. My nabiału nie używamy (no chyba, że ktoś jest idealnie zdrowy i lubi to pod pewnymi warunkami od czasu do czasu może), a wszystkie wartości odżywcze, które nabiał nam podobno "oferuje" otrzymujemy głównie z zup gotowanych na kościach (głownie cielęcych lub ew.indyczych) z różnorakimi warzywami, różnych duszenin mięsno-warzywnych. Żadnych "zdrowych" jogurcików, owoców (szczególnie surowych) i surowych warzyw.  Na początku to się wydaje dziwne, bo przecież wszystkie reklamy mówią inaczej. Ale tak jest. Moje córki i ja jesteśmy już 2 lata na tej diecie i czujemy się świetnie, dla świętego spokoju reszty rodziny co roku robimy morfologię wraz z poziomem żelaza, wapna itp i wyniki są idealne.
Dieta wymaga dyscypliny i przynajmnie na początku wydaje się strasznie skomplikowana, ale szybko nabywa się wprawy. Co do szczegółów również polecam książke Magdy, bo tam jest wszystko ładnie wyjaśnione - a takie wyjasnienie zajmuje kilkadziesiąt stron! no i są gotowe przepisy


Julcia  9,5 lat-azs od 3 tyg życia, alergie pokarmowe i wziewne
Agatka 3,5 lat krostki na buzi od urodzenia, nie "diagnozowana" przez lekarzy
na PP od lipca 2010

Offline

 

#28 2012-06-28 22:06:38

handzlik

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2012-06-25
Posty: 7
Punktów :   
skąd?: południe
wiek dzieci?: 1
wiek użytkownika: 27

Re: Porady laktacyjne Joanny Adamiak

Dziękuję Olafek2009 za wsparcie Mam tylko pytanie, czy jeśli mój synek jest uczulony na białko kurze i krowie to jestem w stanie na taką dietę się przestawić? Czy uda mi się dopasować jakieś przepisy? Produkty z glutenem jem w małych ilościach ale nabiału i jaj nie mogę...

Offline

 

#29 2012-06-30 06:43:14

 olafek2009

Użytkownik

Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2011-04-05
Posty: 159
Punktów :   
skąd?: Wrocław
wiek dzieci?: 3
wiek użytkownika: 29

Re: Porady laktacyjne Joanny Adamiak

handzlik przeczytaj moje posty a zobaczysz na co był uczulony mój synek(nabiał,gluten,cukier itp),jesteśmy na pp od roku i olaf ma się coraz lepiej.Przepisów jest dużo,i to naprawdę urozmaicone:)


Dorota i Olafek(3 lata),obydwoje alergicy,na pp od 01.04.2011
Olaf alergia pokarmowa
Dorota al.pokarmowa i wziewna

Offline

 

#30 2012-06-30 16:23:23

handzlik

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2012-06-25
Posty: 7
Punktów :   
skąd?: południe
wiek dzieci?: 1
wiek użytkownika: 27

Re: Porady laktacyjne Joanny Adamiak

dziękuję olaf2009:D w takim razie muszę wziąć się za edukację

Witam
Poczyniłam pierwsze kroki w PP, jadam owsiankę i zupki. Chciałabym prosić o jakieś przepisy na napoje (herbatki) i z czym mogę jeść chlebek, co mogę na szybko przyrządzić do przekąszenia, ciężko mi stać pół dnia w kuchni z małym... a apatyt nam rośnie z upływem dni i miesięcy Bardzo proszę o pomoc

Ostatnio edytowany przez handzlik (2012-07-18 23:22:28)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Dzierzgoń