Kuchnia Pięciu Przemian dla Dzieci

forum poświęcone alergiom u dzieci i możliwościom ich likwidowania poprzez zdrową dietę


  • Index
  •  » Archiwum
  •  » Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

#181 2010-11-19 14:21:56

eleina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-10
Posty: 20
Punktów :   
skąd?: Zielona Góra
wiek dzieci?: 1,5 roku
wiek użytkownika: 29

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

iwoska napisał:

Witam Was kobietki,
Tak ja wszystkie tutaj próbuje wyleczyć swojego synka jedzeniem PP.
Niełatwo jest mi kupić cielęcinę, tak aby ugotować świeżą zupkę co 2 dni, a mrozić się nie zaleca. Dzisiaj sobie tak pomyślałam że może pojemnik próżniowy załatwił by ten problem. Czy któraś z Was to stosowała? Jak długo surowe mięsko może tam poleżeć?
A może macie swoje typy i możecie jakiś polecić?
Trochę motam się z tymi zupkami, próbuje ugotować na zapas, coś mi się wydaje że wychodzą mi za słodkie przez tą cielęcinę.  Ile mięska wagowo dziennie powinno jeść 10-miesięczne niemowlę ?
Pozdrawiam serdecznie, a w szczególności Magdę która czuwa tutaj nad nami.
Iwona

Iwoska, widzę że jesteś z Zielonej Góry tak jak ja:) Cielęcinę cały czas można dostać w Auchan, Tesco, Carrefour lub Makro. Ja tylko w tych marketach kupuję, bo w małych sklepach mięsnych nigdzie do tej pory nie spotkałam. Pozdrawiam


Lucek - bez alergii

Offline

 

#182 2010-11-19 17:17:50

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Eleino napisz na wątku "sondaż produktów" o tej cielęcinie. Może jeszcze wiesz gdzie coś dobrego dostać w twoim mieście.

Offline

 

#183 2010-11-20 21:45:19

iwoska

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-17
Posty: 14
Punktów :   
skąd?: Zielona Góra
wiek dzieci?: 16 miesięcy
wiek użytkownika: 32

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

eleina witaj:-)
Ja cielęcinkę kupuje w Żubrze, są dostawy w środy i piątki, brakuje mi świeżej np w poniedziałki bo jeszcze nie mroziłam mięska dla dziecka. Może to dlatego, że ja początkująca jestem na PP i może czasem zbyt radykalnie podchodzę do zaleceń


synek ze skazą białkową, na PP od października 2010.

Offline

 

#184 2010-11-21 07:36:49

eleina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-10
Posty: 20
Punktów :   
skąd?: Zielona Góra
wiek dzieci?: 1,5 roku
wiek użytkownika: 29

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

iwoska napisał:

eleina witaj:-)
Ja cielęcinkę kupuje w Żubrze, są dostawy w środy i piątki, brakuje mi świeżej np w poniedziałki bo jeszcze nie mroziłam mięska dla dziecka. Może to dlatego, że ja początkująca jestem na PP i może czasem zbyt radykalnie podchodzę do zaleceń

iwoska, dzięki za info. A w którym Żubrze kupiujesz? W centrum? ja mam bliżej do tego Żubra na os. Przyjaźni, koło Eko, ale tam raz w życiu widziałam cielęcinę. A mięsko możesz porcjować i mroźić na max 3 tyg, tak jak to napisała Magda. Ja przynajmniej tak robię Pozdrawiam


Lucek - bez alergii

Offline

 

#185 2010-11-21 18:42:58

iwoska

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-17
Posty: 14
Punktów :   
skąd?: Zielona Góra
wiek dzieci?: 16 miesięcy
wiek użytkownika: 32

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

eleina,
Wysyłam Ci wiadomość żeby nie zaśmiecać wątku.


synek ze skazą białkową, na PP od października 2010.

Offline

 

#186 2010-11-21 19:50:13

 emilka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-12
Posty: 14
Punktów :   
skąd?: Dublin
wiek dzieci?: 2009 i 2012
wiek użytkownika: 1984

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Magdo, dziękuję bardzo za opowiedź:)
Mam jeszcze jedno pytanie, na ilę dni mogę ugotować zupkę? Teraz gotuję na 2 dni, np. w poniedziałek rano, żeby mieć na poniedziałek i wtorek, wlewam gorącą do słoików, a jak wystygną, to wstawiam do lodówki. A czy mogę gotować na 3 dni (do słoików i lodówki), czy to już za jest za długi okres czy taka zupa bedzię nadal świeża?
PS. Wydaje mi się, że skóra synka zaczęła powoli się poprawiać:)


Syn 1, lipiec 2009, alergia pokarmowa od 4. tygodnia życia, obecnie zdrowy
Syn 2, sierpień 2012, alergia pokarmowa od 5. miesiąca życia, zmiany alergiczne tylko na twarzy

Offline

 

#187 2010-11-22 08:38:27

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Emilko gotuj narazie na 2 dni. Chdzi o to ,żeby dziecko miało świeżą zupę. Ja jak mały był w ciężkim stanie to przez jakiś czas codziennie gotowałam. W momencie kiedy będziesz widziała ładną poprawę u dziecka możesz już na 3-4 dni zupkę robić.
Ja gotowałam 2 zupy na 4 dni ,żeby mały miał różne. Teraz gotuję 1 gar zupy dla całej rodziny tak co 2-3 dzień.
Ogólnie małym dzieciom 6-7 miesięcy gotujemy codziennie
7-13 miesięcy co 2 dzień
od 13 miesięcy można już zrobić zupę na 3 dni.
Zmienia się to w przypadku dolegliwości.

Offline

 

#188 2010-11-24 10:03:00

 emilka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-12
Posty: 14
Punktów :   
skąd?: Dublin
wiek dzieci?: 2009 i 2012
wiek użytkownika: 1984

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Już się cieszyłam, że mały wygląda ciut lepiej, a tu klops.
Wczoraj pierwszy raz ugotowałam mu zupę na cielęcinie z kością. Zastosowałam przepis z książki Ciesielskiej (FŻ), Zupa III str. 299 i boję się, że źle zrównoważyłam.. W smaku ostrym jest tam kawałek selera i kalarepy, wiem że tych warzyw nie można podawać alergikowi, więc zastąpiłam je cebulą (na 1/2 litra zupy dałam 1/2 małej cebuli - za mało czy za dużo?).
Albo to delikatne pogorszenie (trochę na buzi i zwiększony świąd na dekolcie) związane jest z tym, że to była jego pierwsza zupka gotowana na cielęcinie (reakcja na cielęcinę?). Ale poprawa też jest - skóra na plecach bardzo się poprawiła, zaczeły znikać liszaje.

Po jakim czasie dodać już do zupy zmikosowaną cielęcinę? Po 2-3 tygodniach?

PS. Masło zawsze zastępuję oliwą z oliwek, mam nadzieję, że tak można. Boję się na razie dodawać masło.

Dziękuję za odp. Miłego dnia życze wszystkim forumowiczkom, a przede wszystkim Tobie Magdo. Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez emilka (2010-11-24 11:59:37)


Syn 1, lipiec 2009, alergia pokarmowa od 4. tygodnia życia, obecnie zdrowy
Syn 2, sierpień 2012, alergia pokarmowa od 5. miesiąca życia, zmiany alergiczne tylko na twarzy

Offline

 

#189 2010-11-24 14:12:19

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

emilka napisał:

Już się cieszyłam, że mały wygląda ciut lepiej, a tu klops.
Wczoraj pierwszy raz ugotowałam mu zupę na cielęcinie z kością. Zastosowałam przepis z książki Ciesielskiej (FŻ), Zupa III str. 299 i boję się, że źle zrównoważyłam.. W smaku ostrym jest tam kawałek selera i kalarepy, wiem że tych warzyw nie można podawać alergikowi, więc zastąpiłam je cebulą (na 1/2 litra zupy dałam 1/2 małej cebuli - za mało czy za dużo?).
Albo to delikatne pogorszenie (trochę na buzi i zwiększony świąd na dekolcie) związane jest z tym, że to była jego pierwsza zupka gotowana na cielęcinie (reakcja na cielęcinę?). Ale poprawa też jest - skóra na plecach bardzo się poprawiła, zaczeły znikać liszaje.

Po jakim czasie dodać już do zupy zmikosowaną cielęcinę? Po 2-3 tygodniach?

PS. Masło zawsze zastępuję oliwą z oliwek, mam nadzieję, że tak można. Boję się na razie dodawać masło.

Dziękuję za odp. Miłego dnia życze wszystkim forumowiczkom, a przede wszystkim Tobie Magdo. Pozdrawiam.

Emilko podaj dokładnie jak tę zupę zrobiłaś cały przepis.
Wysypka może być reakcja na cielaka. Mięso to ma działanie rozpraszająco- regenerujące. Czyli całe be wyrzuca ze środka na zewnątrz  i wspomaga regenerację układu pokarmowego.
Mięsa możesz dodać po kilku dniach , ale do zupy? Dziecko duże, możesz pulpety zrobić na 2 danie.
Oliwa dobra. Ale jak już małego ciut wyprowadzisz to zacznij to masło wprowadzać pomalutku. Do owsianki zamiast oliwy dodawaj tak na końcu noża troszkę. Na taką ilość dziecko nie zareaguje a będzie się już organizm przyzwyczajać.
Pozdrawiam

Offline

 

#190 2010-11-24 15:49:21

 emilka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-12
Posty: 14
Punktów :   
skąd?: Dublin
wiek dzieci?: 2009 i 2012
wiek użytkownika: 1984

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Przepis:

g - ciut ponad 1/2 litra wrzącej wody
sł - kawałek cielęciny z kością (80 g), kminek na czubku łyżeczki
GOTOWAĆ 1,5 godz., dodać:
sł - 3 średnie marchewki, 1/2 średniej pietruszki, 1 duży ziemniak, 1 duża łyżka kaszki kukurydzianej
o - 1 por (biała część, ok.5 cm dł), 1/2 małej cebuli, 2 ząbki czosnku, szczypta imbiru
sn - sól do smaku
Gotować do miękkości, wyjąć mięso i zmiksować
k - parę kropel cytryny
g - kurkumy na czubku łyżeczki
sł - odrobina oliwy
o - szczypta imbiru


Syn 1, lipiec 2009, alergia pokarmowa od 4. tygodnia życia, obecnie zdrowy
Syn 2, sierpień 2012, alergia pokarmowa od 5. miesiąca życia, zmiany alergiczne tylko na twarzy

Offline

 

#191 2010-11-24 19:34:43

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

emilka napisał:

Przepis:

g - ciut ponad 1/2 litra wrzącej wody - szcz. tymianku i estragonu
sł - kawałek cielęciny z kością (80 g), kminek na czubku łyżeczki - za dużo cielęciny , na tę ilość wody starczy 5-7 dag
GOTOWAĆ 1,5 godz., dodać:
sł - 3 średnie marchewki, 1/2 średniej pietruszki, 1 duży ziemniak, 1 duża łyżka kaszki kukurydzianej - 1 mniejsza średnia marchewka starczy, mała pietruszka, więcej ziemniaków ( ma być gęsto od węglowodanów)
o - 1 por (biała część, ok.5 cm dł), 1/2 małej cebuli, 2 ząbki czosnku, szczypta imbiru - 1 mały ząbek czosnku ,2 to za dużo, dodałabym jeszcze kawałek fenkuła, bądz różyczkę kalafiora, listek kapusty włoskiej, bo jest nierównowaga w smaku ostrym
sn - sól do smaku
Gotować do miękkości, wyjąć mięso i zmiksować
k - parę kropel cytryny
g - kurkumy na czubku łyżeczki
sł - odrobina oliwy
o - szczypta imbiru

- tutaj zamiast imbiru daj szcz. pieprzu czarnego bądz zielonego

Offline

 

#192 2010-11-24 21:29:28

 emilka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-12
Posty: 14
Punktów :   
skąd?: Dublin
wiek dzieci?: 2009 i 2012
wiek użytkownika: 1984

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Zupkę robiłam z przepisu Ciesielskiej, tylko w miejscu kawałeczka selera i kalarepy dałam tę połówkę cebuli i myślałam, że to wystarczy
Kurczę, to wszystko jest trudniejsze niż myślałam W takim razie czerwona plama, która wyszła małemu na policzku, to jest efekt złego zrównoważenia smaków? Oj, sporo nauki jeszcze przede mną.

A co innego mogę dodać w miejsce listka kapusty włoskiej? Jakoś nie widziałam jej tutaj w sklepach. Fenkuł na 100% jest tu niedostępny, więc zawsze będę musiała dodawać kalafior, a czy może też być różczka brokuła w smaku ostrym?

Magdo, a czy mogłabyś podrzucić jeszcze jakiś przepis na zupkę tylko na cielęcinie? W Twojej książce znalazłam Kartoflankę z ryżem, czy mogę ją zaserwować synkowi? Tylko na cielęcinie jest jeszcze Zupa z kaszą gryczaną, ale tej raczej małemu nie dam, bo nie znalazłam tu nigdzie kaszy gryczanej niepalonej.

Dziękuję! Jesteś po prostu niezastąpiona!


Syn 1, lipiec 2009, alergia pokarmowa od 4. tygodnia życia, obecnie zdrowy
Syn 2, sierpień 2012, alergia pokarmowa od 5. miesiąca życia, zmiany alergiczne tylko na twarzy

Offline

 

#193 2010-11-24 22:32:01

 martamewa

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-23
Posty: 55
Punktów :   
skąd?: Inowrocław
wiek dzieci?: 3 latka
wiek użytkownika: 33

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Emilko a sa w Dublinie takie slepy jak Waitrose?
Ja mieszkalam w Anglii i bez problemu fenkul znajdowalam.
powodzenia zycze we wszystkim !


mama Gajki  - 3 latka

Offline

 

#194 2010-11-25 15:09:07

 emilka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-12
Posty: 14
Punktów :   
skąd?: Dublin
wiek dzieci?: 2009 i 2012
wiek użytkownika: 1984

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Marto, niestety sklepów Waitrose niestety w Irlandii nie ma (to jest brytyjska sieć).
Będę musiała się zapytać w tutejszych sklepach, o fenkuł i o kapustę włoską, może po prostu przeoczyłam?
W każdym razie dzięki

PS. Zrobiłam dziś kartoflankę (z książki Magdy i Moniki, str.143), ale niestety małemu nie wchodzi. Szkoda. Mnie smakuje i nie jest trudna do zrobienia. Młody woli zupki z większą ilością marchwii.. Tylko niedługo będzie od tego cały pomarańczowy.


Syn 1, lipiec 2009, alergia pokarmowa od 4. tygodnia życia, obecnie zdrowy
Syn 2, sierpień 2012, alergia pokarmowa od 5. miesiąca życia, zmiany alergiczne tylko na twarzy

Offline

 

#195 2010-11-25 17:54:23

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Emilko może być kapusta pekińska zamiast włoskiej. Kasze gryczana mogę ci nabyć i wysłać pocztą. Jakbyś była zainteresowana to napisz ile kilo na pw i adres podaj.Przepisy masz jeszcze na blogu link w moim podpisie..

Offline

 
  • Index
  •  » Archiwum
  •  » Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://klinikastonava.cz/