Kuchnia Pięciu Przemian dla Dzieci

forum poświęcone alergiom u dzieci i możliwościom ich likwidowania poprzez zdrową dietę


  • Index
  •  » Archiwum
  •  » Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

#166 2010-11-13 17:29:28

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Tardi możesz ale daj dziecku się nawilżyć od wewnątrz zupami. Same chrupki smak słodki - zastojowy- jedzone z zupką zastojem nie grożą.

Offline

 

#167 2010-11-14 00:21:03

 emilka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-12
Posty: 14
Punktów :   
skąd?: Dublin
wiek dzieci?: 2009 i 2012
wiek użytkownika: 1984

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Witam, jestem mamą 14 miesięcznego alergika. AZS zdiagnozowano u niego ok. 4 tygodnia życia. Synek był niestety tylko 3 miesiące na piersi (wtedy skóra tylko czasami wyglądała źle), po wprowadzeniu Nutramigenu stan skóry znacznie się pogorszył. Ok. 5. miesiąca życia Nutramigen zamieniliśmy na Neocate, było jeszcze gorzej. Od 6. miesiąca do pierwszych dni listopada b.r. był na Pepti (najlepiej, biorąc pod uwagę sztuczne mleka, ale zmiany na skórze i swiąd były obecne cały czas). Przy każdej próbie rozszerzenia diety (pierwsza była jak miał 6 miesięcy) synek miał pogorszenia. W sierpniu b.r. roku w badaniach kału wyszły mu lamblie. Leczyła się cała rodzina. Lekarz, który rozpisał nam terapię powiedział, że obecność lamblii nie wyklucza AZS, to utwierdziło mnie tylko w tym, że ratunkiem dla nas jest tylko PP (dodam, że ojciec męża ma AZS, brat męża ma alergie wziewne, a bratanek astmę). Po leczeniu wprowadziłam małemu kuchnię PP. Z mężem na PP jestem od ok. 1,5 miesiąca (choć mąż nie trzyma się wszystkich zasad:( ).
Magdo, miałam z Tobą kontakt na forum Alergia (edziecko). Tam znalazłam Twój post o Kaspianie. Kupiłam książki Ciesielskiej (nawet dzwoniłam już do p. Ani), mam też Twoją oraz wszystkie Moniki Biblis (wszystkie pozycje są naprawdę ciekawe, zwłaszcza Wasza wspólna książka - po prostu SUPER!!).
Synek jest na PP od tygodnia. Jedzonko uwielbia, ale np. owsianki na razie nie jest w stanie zjeść więcej niż 250 ml.

Niestety jest teraz dużo bardziej wysypany (z każdym dniem jest gorzej), zwłaszcza na policzkach, brodzie i szyi, brzuszek i rączki też, choć mniej, na nogach nic nowego nie wyszło, ale i tak je drapie, w ogóle zdecydowanie częsciej się drapie i gorzej śpi w nocy.

PYTANIE - Czy tak właśnie ma być? Kiedy mogę oczekiwać poprawy?? (biorąc pod uwagę, że rodzina męża - prócz męża i jego mamy - jest alergiczna).

Mam jeszcze wiele pytań, ale zacznę od rozkładu posiłków:

8.00 - 250 ml owsianki
10.00 - zupka i owsianka (pół na pół, razem ok. 250 ml)
12.30 - 250 ml zupy
15.00 - puree z dwóch średnich ziemniaków polane ok. 120 ml zupki
17.30 - 250 ml zupy
20.00 - 250 ml owsianki
NOC - podaję jeszcze mleko Pepti (ok. 250 ml) niestety synek wciąż budzi się i chce jeść w nocy

PYTANIA:
1. Dlaczego synek nadal budzi się w nocy? (dodam, że jak był na samym mleku, to też się budził, co było normalne, bo jak miał się biedak samym mlekiem najeść.. nie mieliśmy ani jednej przespanej od 14. miesięcy:( ) Czy obecne posiłki są za małe? Co zwiększyć?

2. Na razie gotowałam mu tylko jedną zupkę z FŻ (Zupa I str.298), tak zaleciła mi Pani Ania (zupy z mięsem mam wprowadzić w następnym tyg.). Tu mam pytanie dot. tej zupy. W smaku ostrym podana jest informacja, żeby dodać 1 por, białą część. Jak duży ma być to kawałek? Dodaję ok. 4 cm dość grubego pora, czy to nie jest za mało/dużo? Nie chcę podać za mało, nie chce zaserwować mu zastoju.

3. Mieszkam w Dublinie i mam problem ze zdobyciem cielęciny, czy mogę podać młodą wołowinę (max. z 18-24 miesięcznego zwierzaka)? Mogą sprowadzić mi cielęcinę, ale będę musiała kupić duża ilość, a przecież mrożenie odpada. Co z baraniną? Tego jest tu dużo (choć z jagnięciną też bedzie problem).

4. Czy zawsze muszę gotować na mięsie z kością? Nie mogę bez kości? Tu zawsze sprzedawana jest wołowina bez kości

5. Zupę na skrzydle indyka mogę gotować tylko 1 raz w tyg.? Nie można częściej?

6. Czym mogę zastąpić kalarepę? Niestety nie mogę tu jej dostać. To samo z fenkułem

7. Co do herabtek, mogę podać TLI i TLACI? Muszę słodzić miodem? Herbatek jeszcze nie podawałam, gdyż nigdzie tu nie mogę znaleźć szklanego, żaroodpornego dzbanka do gotowania. Czy mogę gotować w innym? Widziałam wiele metalowych, ale to odpada. A może być dobrej jakości stalowy?

Dziękuję i pozdrawiam!


Syn 1, lipiec 2009, alergia pokarmowa od 4. tygodnia życia, obecnie zdrowy
Syn 2, sierpień 2012, alergia pokarmowa od 5. miesiąca życia, zmiany alergiczne tylko na twarzy

Offline

 

#168 2010-11-14 11:06:03

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Witaj Emilko
Przede wszystkim odstaw pepti. Zamiast niego daj dziecku owsiankę, ja w nocy dawałam taką  rzadszą przez butelkę. Możesz mu w nocy robić coraz rzadszą aż on sam ja sobie odstawi. Dzieci atopowe uspokajają się podczas ssania więc jak woli butlę to daj mu zamiast karmić go łyżeczką.
1) posiłki dziecko unormuje sobie samo. Puki ma świąd będzie sie drapał. Kup sobie krem z forever living aloesowy to trochę świąd złagodzi. Podawałam linka gdzieś na forum którejś mamie.
2) 2-4 cm pora na pół l zupy to wystarczająco.
3) młoda wołowina dla tak małego dziecka jest zbyt powaznym mięsem. Trzymaj się narazie indyka a cielęcine sprowadz z polski i pomróz sobie małe porcyjki dla niego. Jagnięcina raz w miesiącu ,raz na 2 miesiące. To mięso silnie yang ,smak gorzki wysuszający-trzeba umieć dobrze zrównowazyć.
4) Raz na jakiś czas można gotować na mięsie bez kości, ale wywary z kosci uzupełniają wapń. Latem ożna raz ,2 razy w tygodniu zupę bez wywaru mięsnego zrobić-dziecku wyprowadzonemu z atopii.
5) Możesz częściej- a puki nie masz cielęciny gotuj tylko na indyku.
6) kalarepa odpada w przypadku twojego dziecka, jest zbyt mocno yin i ciężka dla wątroby. Wprowadzisz ją latem. Fenkuł to korzeń kopru włoskiego - bywa w dużych marketach. Możesz sobie ze 2 z polski przywiezć i kilka zupek z nim zrobić.
7) możesz podać TLI, Tlaci z małą ilością cynamonu i imbiru i tLai-pamiętaj ,że dziecko ma pić i jeść delikanie więc przyprawiaj umiarkowanie. Herbaty gotuj w garnku emaliowanym. Moja sis nabyła garnki w Polsce i przywiozła do irlandii.

Pozdrawiam

PS. Dziękuję za pochwałę książki. Napisana jest dla matek aby mogły uniknąć błędów takich jak ja i wiele innych początkujących z ciężkim stanem atopii na początku popełniałyśmy.

Offline

 

#169 2010-11-15 11:31:28

Tardi

Użytkownik

26351022
Zarejestrowany: 2010-09-30
Posty: 60
Punktów :   
skąd?: Warszawa
wiek dzieci?: 16 m-cy
wiek użytkownika: 29

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Krem forever jest rewelacyjny!!naprawde polecam. Kupilam go na stronie tej firmy ale potem znalazłam dużo tańszy na allegro

1.Madzia, a kiedy będzie mozna prowadzić jakieś owoce naszym dzieciaczką?
2.Czy kminek musi być zmielony?duży błąd jak sie wrzuci do zupy ziarenka?
3.czy zwykła woda przegotowana szkodzi - bo byłam u koleżanki dziecku się pić chciało a nie miała miodu i imbiru żeby mu zrobić herbatke?wiec pił wodę przegotowaną

Offline

 

#170 2010-11-15 13:16:05

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Tardi owoce wprowadzisz jak już bedziesz pewna ,że dziecko z atopii wyszło na dobre. Ja zaczęłam w to lato jabłka dodawać do owsianki w przyszłe lato dam małemu jabłko duszone z miodem i przyprawami. Przy silnej atopii nie wcześniej jak po 3 roku życia , przy skazie białkowej , lekkiej atopii po około 2 roku życia. Tutaj jeszcze trzeba wziąć poprawkę na to od kiedy atopik jest na pp. Np. jak zaczął jeść pp od 3 roku to wiadomo ,że owoce dopiero za rok do 4 lat.
Kminek może być w całości pod warunkiem ,że blender go zmieli.
Woda pita od wielkiego dzwonu nie zaszkodzi bardzo, ale bierz picie do termosu dla dziecka.

Offline

 

#171 2010-11-16 22:41:07

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

a ja mam pytanie odnośnie żywienia dziecka jeszcze nie narodzonego, dokładniej mówiąc kobiety w ciąży... jestem obecnie w 12 t.c. i pod kątem 5p to katastrofa:( od 2 m-cy nie mogę przełknąć warzyw, bo mnie mdli jak tylko czuję ich zapach (robienie córci zupy to dla mnie ogromne wyzwanie - w ogóle jej nie smakuję jak doprawiam, na oko wrzucam przyprawy), ostatnio odrzuciło mnie nawet od herbaty TLACI, która normalnie namiętnie popijałam;
liczyłam, że po 12 tc.będzie już dobrze, tymczasem wcale to nie mija - co robić??? fakty są takie, że odżywiam się tym, co niewskazane, tj. kwaśnym, surowym i zimnym (jedynie warzywa w sałatkach i surówkach - surowe - jestem w stanie przełknąć); jem głównie mięso i to smażone i na ostro przyprawione; martwi mnie to, ponieważ bardzo zależało mi na tym, by ciążę "prowadzić" pod względem kulinarnym w całkowitej zgodzie z 5p; a tu klapa na całej linii; czy możesz mi Magdo coś doradzić???


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

#172 2010-11-17 15:43:05

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Andariel rano imbirówkę wypij. Po niej mdłości powinny ustąpić. Wątroba szaleje a i oczyścić cię trzeba było. Owoców trochę w ciąży podjedz , smażone -duszone z przyprawami,czasem surowe krajowe jabłko. Warzyw jak gotowanych nie możesz to spróbuj pieczone z przyprawami. Zupy jak najbardziej, mięsa nie tylko duszone, możesz tez smażone -tylko nie spalone. Matce karmiącej smażonego nie wolno. Zamiast tlaci spróbuj wersję z kardamonem na końcu i bez cynamonu, albo wodę z miodem, imbirem i kardamonem. Kwaśne  możesz tylko nie nadmiernie.
Pozdrawiam

Offline

 

#173 2010-11-17 20:06:56

iwoska

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-17
Posty: 14
Punktów :   
skąd?: Zielona Góra
wiek dzieci?: 16 miesięcy
wiek użytkownika: 32

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Witam Was kobietki,
Tak ja wszystkie tutaj próbuje wyleczyć swojego synka jedzeniem PP.
Niełatwo jest mi kupić cielęcinę, tak aby ugotować świeżą zupkę co 2 dni, a mrozić się nie zaleca. Dzisiaj sobie tak pomyślałam że może pojemnik próżniowy załatwił by ten problem. Czy któraś z Was to stosowała? Jak długo surowe mięsko może tam poleżeć?
A może macie swoje typy i możecie jakiś polecić?
Trochę motam się z tymi zupkami, próbuje ugotować na zapas, coś mi się wydaje że wychodzą mi za słodkie przez tą cielęcinę.  Ile mięska wagowo dziennie powinno jeść 10-miesięczne niemowlę ?
Pozdrawiam serdecznie, a w szczególności Magdę która czuwa tutaj nad nami.
Iwona

Ostatnio edytowany przez iwoska (2010-11-17 20:13:12)


synek ze skazą białkową, na PP od października 2010.

Offline

 

#174 2010-11-17 21:41:27

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Iwoska witaj na forum
Ja mięso czasem mrożę na krótko. Jakieś maks 3 tygodnie.
Dla 10 miesięczniaka około 1-2 łyżeczek mięska dziennie. Takiemu dziecku mięso do zupy do południowej dodawaj. Po roczku bedziesz serwować w drugim daniu np. w postaci pulpetów.
Napisz coś więcej o dziecku w podpisie ,żebym wiedziała co doradzić konkretnie w przypadku twego malca.
Pozdrawiam

Offline

 

#175 2010-11-18 16:47:17

 emilka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-12
Posty: 14
Punktów :   
skąd?: Dublin
wiek dzieci?: 2009 i 2012
wiek użytkownika: 1984

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Hej:)
Stan skóry pogarsza się z dnia na dzień, mam nadzieję, że to oczyszczanie nie będzie trwało strasznie długo. Krem forever już zamówiłam.
Zdobyłam też cielęcinkę, wystarczyło pojechać do centrum miasta:)

Teraz pytanko dotyczące zupek i mięsa (np. gulaszyku).
1. Rozumiem, że mam gotować każdą zupę na mięsie, ale tylko do jednej częsci dodawać mięso (tę zupkę podać przed poludniem), a do drugiej częsci nie (tę zupę podać po południu), tak?

2. Jaką ilość gulaszyku na II danie podać 16. miesięcznemu maluchowi? Z czym najlepiej podać gulasz cielęco-indyczy? Ziemniakami czy kaszą? Jeśli kaszą, to którą?

Z góry dziękuję za odp.
Pozdrawiam:)

Ostatnio edytowany przez emilka (2010-11-18 16:55:23)


Syn 1, lipiec 2009, alergia pokarmowa od 4. tygodnia życia, obecnie zdrowy
Syn 2, sierpień 2012, alergia pokarmowa od 5. miesiąca życia, zmiany alergiczne tylko na twarzy

Offline

 

#176 2010-11-18 17:49:46

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Emilko stan skóry będzie się na początku pogarszał. Różnie jest z tą poprawą ale pewne ,że niebawem nastapi. Jak szybko ? U każdego dziecka indywidualnie.
1) Tak narazie każdą zupkę gotuj na mięsie.Ale jeśli zamierzasz 2 danie podawać już mięsne , a dziecko w wieku zasługującym na 2 danie to zupkę bezmięsna dawaj i do południa i po południu.
Mięsko z zupki możesz dać na 2 danie polane zupką. Ja tak często małemu robię i ma zupko-sosik. Można też zrobić sosik warzywny i to mięso do niego wrzucić. Napiszę przykładowy przepis dziś lub jutro to wrzucę na forum i bloga -będziesz miała ściągę na szybkie danie.
2)Podaj gulaszu tyle ile zje, tylko z mięsem nie przewal. Czyli np. tak na jedno posiedzenie od 5-10 dag mięsa. Gulasz cielęco- indyczy nadaje się do ziemniaków i do kaszy gryczanej niepalonej. Kaszę gryczaną podawaj raz w tygodniu.
Jak gulaszyku nie będzie umiał gryzć to zrób pulpety (klopsy). Mój Kaspek w tym wieku w tej wersji wolał.
Pozdrawiam

Offline

 

#177 2010-11-18 18:46:26

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

dziękuję Magda za odpowiedź, spróbuję z tą poranną imbirówką;

czy możecie podpowiedzieć czy kaszę gryczaną niepaloną można kupić w jakimś markecie sieciowym? czy tylko w sklepach ze zdrową żywnością? bo szukam już długo i nie znalazłam jak dotąd;

i jeszcze - czy i jak często mogłabym podać małej rozgotowany ryż naturalny (brązowy) np. polany zupką?

edit. dodam, że u nas po 3 m-cach na 5p skórka się poprawiła - czerwone suche pojawia się jeszcze czasem w  nadgarstkach oraz w zgięciach nóżek, ale rzadko; a generalnie skóra jest ślicznie nawilżona bez stosowania żadnych specyfików, tak działa ta dieta!

Ostatnio edytowany przez andariel (2010-11-18 18:47:54)


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 

#178 2010-11-18 19:25:24

eleina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-10
Posty: 20
Punktów :   
skąd?: Zielona Góra
wiek dzieci?: 1,5 roku
wiek użytkownika: 29

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

andariel, ja czasem kupuję kaszę gryczaną niepaloną w Carrefour, można ją znaleźć na półce ze zdrową żywnością. Pozdrawiam


Lucek - bez alergii

Offline

 

#179 2010-11-18 19:26:31

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Andariel chyba tylko w sklepie ze zdrowa żywnością . Ja w Częstochowie na targowisku na kilogramy kupuję.
RyŻ raczej biały podaj i sam to tak raz na 2 tygodnie, ale juz np. z dużą ilością ziemniaków możesz częściej.
Cieszę się ,że już skóra niemal idealna. Ucałuj winorośl i dla ciebie też buziak dzielna mamo.

Emilka i forumowiczki - przepis na szybki gulasz z mięska z zupy juz dodałam. Jest na form w przepisach i na blogu w przedziale 1-3 lata.

Offline

 

#180 2010-11-18 21:43:50

andariel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-22
Posty: 83
Punktów :   
skąd?: Pruszków
wiek użytkownika: 32

Re: Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

dziękuję, Magdo i eleino


córeczka 3 latka - azs od 6 tyg. życia; od lipca 2010 na pp; skóra już prawie w 100%zdrowa;
synek - wcześniaczek, obecnie 18 m-cy, skóra zdrowa;

Offline

 
  • Index
  •  » Archiwum
  •  » Dyskusja na temat kuchni pp dla dzieci - porady

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
program do linkowania stron przegrywanie kaset vhs,minidv,hi8,filmów 8mm