Kuchnia Pięciu Przemian dla Dzieci

forum poświęcone alergiom u dzieci i możliwościom ich likwidowania poprzez zdrową dietę


#31 2012-01-11 10:11:59

Marta82

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2012-01-11
Posty: 1
Punktów :   

Re: Zima

Witam,
Piszę pierwszy raz, moje 15-sto miesięczne dziecię jet na kuchni pp od września 2011.Moje dziecko ma mocne AZS, policzki to ciągle "utrzymujący się" gronek + oczywiście jakieś nowe krostki po czymś uczulającym (np.chleb czy żółtko, tzn. sprawdzam od czasu do czasu tolerancję tych produktów). Ciało jest już fajne o ile jest zasłonięte i nie ma możliwości podrapania się . Zdążyłam wyczytać, że problem z niezbyt pachnącymi bąkami to nadmiar słodkiego, ale właściwie poza słodkimi warzywami nic więcej nie dostaje (miód odpada za bardzo go uczula)- czyżby ich było za dużo w zupkach? Zaparcia też ma 2 dniowe max .Obecnie co je :owsiankę na śniadanie, w nocy jak się przebudzi (pomiędzy 3 a 5 rano) też owsianka, ale rozcieńczona z wodą, polenta dość często i ziemniaki w postaci frytek, puree, sporadycznie kasza gryczana lub jaglana, gulasz indyczo-cielęcy, pulpety cielęce czy sznycel, rosół (generalnie staram się gotować to co jest odpowiednie dla jego wieku zawarte w Pani książce) na kolację też owsianka. Z herbatek pije tli-zamiast lukrecji-koperek (ma też nie za dobre wyniki z krwi na wątrobę), czasami ciepła woda. Dostaje też zyrtec, na razie próba odstawienia, kończy się dość dużą wysypką na buziaku i dochodzi drapanie i rany się robią straszne, szczególnie na brodzie (tzn. jedna wielka rana zajmująca pół brody). Widzę, że je dużo w smaku słodkim,ale z czego powinnam więc zrezygnować? I jeszcze jedno pytanko czy przy ostrym AZS można dawać raz na jakiś właśnie parówkę ugotowaną z przyprawami, na którą w tym wątku widziałam przepis ?

Offline

 

#32 2012-01-11 17:25:53

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Zima

Marto82 dziecko karmione potrawami zrównoważonymi czyli tylko warzywa w smaku słodkim nie może mieć nadmiaru smaku słodkiego. Może mieć niedobór kwaśnego ewentualnie. Lub jak było w przypadku mojego syna regenerujący się układ pokarmowy w odcinku jelitowym. Gazy miał przez prawie 2 lata potem to ustało. Musiałbyś przedzwonić abym to skorygowała.
Zyrtec puki co podawaj, odstawisz pomalutku jak przyjdzie na to czas.
Parówki nie są wskazane przy silnym azs-ie i nieciekawych wynikach wątroby.
Ale wątroba to narząd który regeneruje się w 100% do 7 lat.

Offline

 

#33 2012-01-15 12:44:49

 olta1

Użytkownik

Skąd: Siedlce
Zarejestrowany: 2012-01-15
Posty: 125
Punktów :   
skąd?: Łosice
wiek dzieci?: 4,1
wiek użytkownika: 28

Re: Zima

Witam od niedawna zainteresowałam się kuchnia 5 przemian ponieważ moje dziecko 13 miesięcy ma AZS i nic nie pomaga tylo niestety sterydy ;((. mała do tej pory jadła prawie wszystko także owoce jabłko gruszka w kawałkach a także chrupki i wafle ryżowe, oczywiście mleko nutramigen i piła herbatę zwykłą czarną. Wiem że muszę odstawić mleko a zastąpić owsianką ale niestety moje dziecię nie chce jeść owsianki ??? co zrobić ? czy coś robię nie tak, ?? wogóle nie chce jeść także zupki gotowałam krupnik i jarzynową? dlaczego myślę że nie podoba jej się że potrawy są doprawione bo do tej pory jadła nie doprawiane albo słoiki. Drugie pytanie: czy muszę koniecznie małej wszystko mielić??? czy nie można np. widelcem rozdrobnić ziemniaków? Pozdrawiam i czekam na odzew

Offline

 

#34 2012-01-17 21:10:25

ddu

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-01-17
Posty: 59
Punktów :   

Re: Zima

witam. nie mam już sił, żeby czytać kolejne fora , książki, przekopywać się przez informacje...

Pani Magdo,
moja 17 miesięczna córka była już dwa razy w szpitalu, lekarz zmusił mnie do podawania sterydów ze względu na kłopoty ze słuchem, kupiłam książkę "Dieta 5 przemian dla dzieci chorych i alergicznych", ale wydaje się dla mnie nieużyteczna. dziecko uczulone jest na prawie wszystko, co Panie zamieszczają w przepisach.
może jeść natomiast to, czego odradzacie - jaglankę, brokuły, kapusty, ryż, wafle ryżowe...
czy może mi Pani pomóc? mogę do Pani zadzwonić/wysłać email?

Online

Offline

 

#35 2012-01-18 00:51:31

 Magdalena Dudek

Administrator

728849
Call me!
Zarejestrowany: 2010-07-15
Posty: 599
Punktów :   
skąd?: Częstochowa
wiek dzieci?: 7, 16, 18
wiek użytkownika: 38

Re: Zima

Ddu przedzwoń jutro w godzinach konsultacyjnych

Olta tobie nie odpisuje ponieważ rozmawiałyśmy telefonicznie.

Pozdrawiam

Offline

 

#36 2012-01-18 22:21:29

 olta1

Użytkownik

Skąd: Siedlce
Zarejestrowany: 2012-01-15
Posty: 125
Punktów :   
skąd?: Łosice
wiek dzieci?: 4,1
wiek użytkownika: 28

Re: Zima

Dobrze , tylko mam jeszcze jedno pytanie czy można gotować na płycie indukcyjnej? i jak jest ze smakiem potraw jak np zrobię rosół to ziemniaki dodaję do rosołu czy odwrotnie, czy to nie ma znaczenia,i czy jak mam ten pasztet to mogę go dać z rosołem?

Offline

 

#37 2012-01-23 13:21:10

ddu

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-01-17
Posty: 59
Punktów :   

Re: Zima

witam,

tak, ja juz po konsultacjach

wróciłam od teściów, uzupełniłam kuchnię i pierwszą owsiankę i kaszę kukurydzianą mamy za sobą
nie różniły się mocno od tych , kt. córka dostawała, więc pożarła wszystko

przeanalizowałam notatki , książkę i mam 100 pytań.  BARDZO proszę o odpowiedź
na początek tylko kilka:

1. w związku z dużą skazą białkową, mam dodawać maslo? (np. do kaszy gryczanej?)

2. kawa zbożowa. czy jest bezpieczna? córka ma kłopot z pszenicą, mąką żytnią, orkiszem...

3. właściwie wszystkie jej ulubione warzywa są odradzane w książce (kalarepa, kabaczek/cukinia, fasola, brokuły, kalafior). do tej pory jadła je zamiennie właściwie codziennie. ma 1,5 roku. co z tym zrobić?  (dziś próba z marchewką. do tej pory były bardzo złe reakcje, więc nie sądzę, żeby teraz okazało się, że mogę jej dawać marchew codziennie)

3. to samo dot. mięsa. kaczka nie bardzo, indyk rzadko, jagnięcina, gęś też..... a cielęciny nie toleruje. więc co mam zrobić?

4. czy zupa mięsna oznacza zupę na mięsie? chodzi mi o to, czy wystarczy, że jest na wywarze, czy musi być mięso jako skład zupy.

5. i znów mięsa. nie mam maszynki do mięsa. mój jamochłon uwielbia mięso. nie robiłam mielonych, gulaszy, tylko kawał mięsa na talerz. może być?


i jeszcze bardzo bym prosiła o jakiś przepis na zupę na jagnięcinie

pozdrawiam serdecznie

Offline

 

#38 2012-01-24 02:38:31

agata

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2012-01-24
Posty: 2
Punktów :   

Re: Zima

Witam,
Jak fajnie ze mozna miec kontakt z Pania i sie poradzic.
Moj synek dzis konczy 7 miesiecy, karmie go piersia i zaczelam wprowadzac nowe posilki, staram sie wedlug pieciu przemian (owsianke, i 2 zupki, marchewianke). Do picia innych rzeczy niz moje mleko jest raczej niechetny. Pojawily sie zaparcia (dotychczas synek wyproznal sie kilka razy dziennie, teraz czekam nawet tydzien). Zaczelam mu podawac czesto marchewianke (wedlug Anny Ciesielkiej), czasem jako mieszanke z owsianka, to niestety nie pomoglo a wrecz pogorszylo sytuacje, az zaczelam przypuszczac ze to wina owej marchewianki. Nie wiem co zle robie, jeszcze sprobuje herbatki z kopru o ile uda mi sie to w niego wcisnac.

Mam jeszcze jedna watpliwosc co do skladnikow, a konkretnie do miodu. Powszechnie nie polecany jest dla dzieci ponizej roku, czy podawanie miodu wczesniej jest nieszkodliwe?

Offline

 

#39 2012-01-24 08:44:59

JoannaPoznan

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-11-21
Posty: 78
Punktów :   
wiek dzieci?: Córka ur. w czerwcu 2010 r.
wiek użytkownika: 31

Re: Zima

Witam.
Agata – moim skromnym zdaniem (ale poczekaj co napisze Pani Magda) za dużo marchewki powoduje zaparcia. Przynajmniej tak zaobserwowałam u mojej córki jak miała właśnie ok. 7-8 miesięcy. Ona nie chciała jeść samej kaszki (wg Ciesielskiej) wiec dodawałam jej za każdym razem marchwiane (wg Ciesielskiej). Mnie się wydaje, ze odstaw na razie marchew (na 2-3 dni) i zobaczysz reakcje.

Moja córa ma zaraz 20 miesięcy i dostaje miód jak tylko zaczęła jeść owe kaszki wg 5P (ok. 7-8 miesięcy) właśnie z miodem. Nic jej nie jest J także uważam ze można śmiało dawać ale wiadomo ze wszystko w nadmiarze szkodzi wiec z głową.
Jak córa zaczęła jeść dodatkowe jedzenie (jeszcze będąc na piersi) to właśnie na śniadanie pierś, -potem kaszka, potem obiadek, kaszka, i na kolacje pierś. Tak to u mnie wyglądało.

Powodzenia życzę wszystkim żywicielkom wg PP J


Basieńka na PP od pierwszych posiłków, czyli od grudnia 2010 r.

Offline

 

#40 2012-01-24 09:21:14

ddu

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-01-17
Posty: 59
Punktów :   

Re: Zima

strasznie tu "niemrawo"

Offline

 

#41 2012-01-24 09:27:40

JoannaPoznan

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-11-21
Posty: 78
Punktów :   
wiek dzieci?: Córka ur. w czerwcu 2010 r.
wiek użytkownika: 31

Re: Zima

ddu - co masz na myśli?


Basieńka na PP od pierwszych posiłków, czyli od grudnia 2010 r.

Offline

 

#42 2012-01-24 09:50:55

ddu

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-01-17
Posty: 59
Punktów :   

Re: Zima

no mało osób, mało się wypowiada
ja nie mogę radzić, bo jestem zupełnie początkująca,
ale wczoraj o 13 zapytałam o przepis na zupę na owcy i nie mogę uwierzyć, że nikt mi jeszcze nic nie doradził
może to oznacza, że to forum jest po prostu kompetentne, bo pewnie jak bym wrzuciła takie pytanie na jakieś gazetowe forum o diecie dukana czy jakiejś innej, to bym miała 158 przepisów i zupę na kuchence
a tak kombinuję sama, łamiąc pewnie wszystkie zasady.
no ale nie mam wyjścia

Offline

 

#43 2012-01-24 09:57:28

JoannaPoznan

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-11-21
Posty: 78
Punktów :   
wiek dzieci?: Córka ur. w czerwcu 2010 r.
wiek użytkownika: 31

Re: Zima

ddu - mnie sie wydaje, że jeszcze mało osób w ten sposób sie odżywia, lub swoje dzieci i dlatego narazie na forum jest tak a nie inaczej.
Faktem jest, ze gdzie indziej bys została zasypana odpowiedziami w błyskawicznym tempie
Jak będziesz sie trzymać zasad 5P to napewno wszystko ugotujesz jak nalezy
Pomoge jak moge. Jestem na PP od listopada 2010. Jak cóz to jestem dostepna pod e-mailem aisa80@o2.pl od 9 do 15-
tej. pytaj - jak bede wiedziec to Ci odpisze
Ale uprzedzam, ze moja córka jest zdrowa od początku - nie mam styczności z AZS itp. wiec na te pytania musi odpisac Pani Magda.
Pozdrawiam.


Basieńka na PP od pierwszych posiłków, czyli od grudnia 2010 r.

Offline

 

#44 2012-01-24 15:59:25

 olafek2009

Użytkownik

Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2011-04-05
Posty: 159
Punktów :   
skąd?: Wrocław
wiek dzieci?: 3
wiek użytkownika: 29

Re: Zima

Cześć
ddu-Ja ci może napiszę jak było ze mną:)
Na pp jesteśmy od 10 m-cy.Olaf był uczulony na bardzo dużo produktów(łącznie z glutenem,cukrem i nabiałem).Miał przewlekły katar,i wieczne zapalenie oskrzeli.
Jak przechodziłam na pp to strasznie się bałam tych wszytkich zmian i wprowadzania tylu produktów naraz,ale to zrobiłam,w 100%!!
Olaf jadł 2 razy dziennie owsiankę,zupy na cielęcinie i indyku(mięso było składnikiem zupy-tak jak jest napisane w książce)pił codziennie kawę zbożową,jadł chlebek z miodem,cynamonem i imbirem.
Musiałam tylko na początku zrezygnować ze zwykłego chleba bo mi go Olaf nie tolerował(ale  teraz,po 9 miesiącach diety je zwykły chleb HURA!!!!!!!)także Olaf jest żywym przykładem że dieta działa tylko trzeba się trzymać zasad.Na poczatku będzzie ci dziecko sypać (Olafa sypało 2 m-ce)potem odpuściło.Teraz Olafek ma czystą zdrową skórę,zero kataru i zapalenia oskrzeli.Jak jest jakieś przziębienie to szybko mija,wyleczone sposobami pp.
Trochę wiary,cierpliwości i samodyscypliny a napewno Ci się uda.Naprawdę warto:)


Przepisu na zupę z jagnięciny ci nie podam bo nie wiem jak ją zrobić.
Ja gotuję na indyku lub cielęcinie(według badań Olaf cielęciny też nie tolerował tak jak zresztą wielu innych składników)
Zamiast masła możesz dodać oliwę z oliwek,ja do dej pory się boję masła,ale czase dodaję bardzo małą ilość
Kawa jest ok,Olo ją pił mimo uczulenia na gluten,nic mu nie było
warzywa robię z przpisów książkowych(por,marchewka,fenkuł,pietruszka,kapusta,czosnek,cebula,cukinia czasem kalafior,teraz dałam pomidora)oczywiście wszystko gotowane:)
Zupa na mięsie znaczy mięso jako składnik zupy(mięso z kością)
ja daję często Olafowi rozdrobione mięso z zupy na drugie danie,bardzo dobry jest też przepis na pasztet rosołowy,dodaję tylko ziemniaki i gotowe:)
Ale się rozpisałam:)
Jak będziesz miała jeszcze jakieś pytania to chętnie odpowiem:)
Na forum nie jestem często bo poprostu nie bardzo mam na to czas,gotowanie zajmuje dużo czasu,a poza tym praca no i 2-letni szkrab którego wszędzie pełno:)
Pozdrawiam
Dorota


Dorota i Olafek(3 lata),obydwoje alergicy,na pp od 01.04.2011
Olaf alergia pokarmowa
Dorota al.pokarmowa i wziewna

Offline

 

#45 2012-01-24 18:25:20

ddu

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-01-17
Posty: 59
Punktów :   

Re: Zima

dziewczyny, bardzo dziękuję

moje kolejne pytania ))) :
jak zgodnie z zasadami podgrzać kaszę kukurydzianą i owsiankę?
bo normalnie to bym wlała wrzątku, podgotowała i już.
a to pewnie nie takie proste


i mięso - czy ja mogę po prostu ugotować sztukę mięsa - np. indyka na parze? ugotować w wodzie? JAK?

chciałabym też jej ugotować makaron owsiany. powinnam w jakiś specjalny sposób? czy mogę "normalnie" a do tego jakieś warzywa według pp?




my walczymy 2 dni,
hela przeżyła marchewkę, czosnek, cebulę, pietruszkę, cynamon, imbir - lekko ją wysypało,
więc się nie poddaję, na cielęcinę i kawę zbożową przyjdzie czas wkrótce
miodu i jajek się boję, hela miała straszne reakcje po milimetrze żółtka i odrobinie miodu

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
piosenka o polsce